Reumatoloogia on sisemeditsiini eriala, mis tegeleb põletikuliste liigese- ja lihasehaigustega ning süsteemsidekoe haiguste ravi ja diagnostikaga.
Reumatoloogia eriala alla kuuluvad luu- ja liigessüsteemi põletikulised haigused, veresoonte ja sidekoehaigused, selja ja liigeste degeneratiivsed haigused ning metaboolsed haigused, mis avalduvad tugiaparaadi kahjustuses. Regionaalhaiglas tegeleme eelkõige reumaatiliste haiguste ambulatoorse ja päevaraviga. Haiglaravile jäävad süsteemsidekoe haigustega patsiendid, kellele saame pakkuda multidistsiplinaarset ravi. Reumatoloogid teevad väga head koostööd haigla teiste erialade spetsialistidega, nt nefroloogide ja pulmonoloogidega. Tänu koostöövõimalustele on meie haiglast saanud suurim vaskuliitide ravi keskus Põhja-Eestis.
Ambulatoorsed konsultatsioonid
Meie vastuvõtukabinettides on olemas ultraheliaparaadid ning kõik arstid valdavad liigeste ultraheli diagnostikat. See annab suurepärase võimaluse hinnata kohe liigeste staatust ja vajaduse korral teha protseduure.
Meie reumaõdedel on neli korda nädalas iseseisev vastuvõtt. Õed jälgivad ja nõustavad osteoporoosi, reumatoidartriiti, psoriaatilist artriiti ja spondüliiti põdevaid ning glükokortikosteroid- ja bioloogilisel ravil olevaid patsiente. Bioloogilist ravi alustavale patsiendile õpetavad õiget süstetehnikat ja jälgivad ning hindavad edaspidi ravisoostumust.
Bioloogiline ravi on tänapäevane ravimeetod eelkõige reumatoidartriidi, spondüloartriidi ja psoriaatilise artriidi korral, kui tavaravimitega ei ole saavutatud soovitud tulemust. Meil on bioloogilise ravi kogemused alates 2004. aastast, kui alustasime juveniilse artriidiga patsientide ravimist. Alates 2007. aastast pakume bioloogilist ravi haigekassa teenusena. Vastavalt haigusele manustatakse patsiendile ravimit kas nahasisese süstena või infusioonina.
Päevaravi
Päevaravi on mõeldud plaanilistele haigetele, kes vajavad haiguse tõttu pidevalt erinevaid ravikuure. Esmane diagnoosimine ja ravi alustamine toimub tavaliselt statsionaaris ehk haiglas, kuid edasine ravi jätkub juba päevaravis. Päevaravis käivad kõik põletikulist liigeshaigust põdevad patsiendid, kes vajavad ravi manustamist veenisiseselt. Samuti jätkavad päevaravis vaskuliidi haiged ja luupushaiged, kes vajavad haiguse tõttu veenisisest ravi.
Reumatoloogia areng
Reumatoloogia kui eriala praktiseerimist alustati Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juures 2002. aasta septembrist. 2003. aasta märtsist alustas tööd reumatoloogia vanemarst ning septembris asus tööle ka meie esimene reumaõde Helina Hütt. Jõudsalt kasvasid töömahud ja haigekassa lepingumahud 2004. aastal. Samal aastal täienes meie kollektiiv veel ühe arstiga, tööle asus dr Eve-Kai Raussi. Töötavad reumatoloogid: dr Ene Ojassalu, dr Eve- Kai Raussi ja dr Eevi Pärsik, dr Piia Tuvik. Meil on kolm reumaõde: Helina Hütt, Kati Undrits ja Natalja Ivanova.
Alates 2004. aastast oleme osalenud rahvusvahelises projektis EUSTAR. Teeme pidevalt koostööd teiste reumatoloogiaosakondadega nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui ka Ida-Tallinna Keskhaiglas, koostööna on valminud bioloogilisel ravil olevate haigete register. Koostöös kardioloogide ja pulmonoloogidega tegeleme pulmonaarhüpertensiooni diagnoosiga haigete ravi ja jälgimisega. Aastatega oleme muutunud arvestatavaks reumatoloogiaüksuseks Eestis.