Regionaalhaigla psühhiaatriakliinik on Eesti suurim psühhiaatrilist abi andev raviasutus. Kliiniku moodustavad statsionaar kaheksa osakonnaga ja psühhiaatriapolikliinik.
Ambulatoorses abis on asukohast tingituna suurem osa abivajajatest Põhja-Eesti elanikud. Statsionaarses psühhiaatrilises abis on kliinik peamine teenusepakkuja Harjumaale, Läänemaale, saartele ning Raplamaale ja läänepoolsele Virumaale. Lõuna-Eestist pärit abivajajate hulk on võrreldes teiste piirkondadega väike.
Psühhiaatriakliiniku statsionaaris on kaheksa osakonda kokku 200 voodikohaga:
II osakond - mittepsühhootiliste kriiside osakond
III osakond - psühhiaatriakliiniku subakuutosakond
IV osakond - naiste subakuutosakond
V osakond - psühhiaatriakliiniku akuutosakond
VI osakond - kaksikdiagnoosiga patsientide päevaravi osakond
VII osakond - laste ja noorukite osakond
VIII osakond - üldpsühhiaatria osakond
IX osakond - esmaste psühhooside integratiivravi osakond
Esmaste psühhooside integratiivravi osakond osutab ka ambulatoorset abi esmase psühhoosiga patsientidele kuni viie aasta jooksul alates esmasest haigestumisest.
Kliiniku statsionaar tagab ööpäevaringse psühhiaatriavalve, kuhu võivad pöörduda kõik vältimatut psühhiaatrilist abi vajavad isikud. Kliiniku statsionaaris tehakse statsionaarseid kohtupsühhiaatriaekspertiise, mis enamasti on kompleksekspertiisid mitme eksperdi osalusel.
„Meeskonnatöö on meie kliiniku toimimise alus.”
Dr Kaire Aadamsoo, psühhiaatriakliiniku juhataja
Oleme selle nimel panustanud personali – meil on iga aastaga kasvanud psühhiaatriaõdede, psühholoogide ning loov- ja tegevusterapeutide roll psühhiaatriateenuse osutamisel. Samuti oleme panustanud ka osutatavate teenuste sisusse.
Kliinikus on kasutusel neuropsühholoogiline treeningprogramm CogPack, mis võimaldab raskete psüühikahäiretega patsientidele kognitiivsete funktsioonide parandamist spetsiaalselt sihitud ülesannete rakendamisega. CogPacki programmi eestindas Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku 9. osakond. Selle programmiga oleme praegu Eestis ainuke psühhiaatriakliinik, mis suudab patsientidele sellist teraapiavormi pakkuda. Ka suudame järjest enam pakkuda psühhoteraapiat raviprotsessi osana.
Koos TTÜ biomeditsiini instituudiga tehtud depressiooni hindamise metoodikate uurimisel on kliinikule omistatud rahvusvaheline patent. Teadusuuringute pikemaajaline eesmärk on tagada kliinikus piisav hulk teaduskraadiga töötajaid.
Koostööprojektid
Psühhiaatriakliiniku arstid ja sotsiaaltöötajad teevad patsientidele parema rehabilitatsiooniteenuse tagamiseks tihedat koostööd Tallinna Vaimse Tervise Keskusega ning alates 2010. aastast toimub pidev koostöö ka Eesti Psühhosotsiaalse Rehabilitatsiooni Ühinguga (EPRÜ). Lisaks algas 2011. aastal EPRÜ ja Euroopa Sotsiaalfondi toel projekt „Isiklikud valikud tööturul“, mis on mõeldud pikaajaliste psüühiliste erivajadustega töötute tööpraktikaks ja töölerakendamiseks juhtumikorralduse ja mentorluse toel.
Rehabilitatsiooniteenuste kättesaadavuse parandamine on just raskete psüühikahäirete all kannatavatele isikutele väga oluline tegur, et tagada parem sotsiaalne toimetulek. Psühhiaatrilist abi pakkuvatel asutustel on siin oluline roll, et viia kokku rehabilitatsiooniteenuse osutajad (sest see valdkond ei ole aktiivravi osa) ja teenuse vajajad ehk psühhiaatrilised patsiendid.
Ajaloost
Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliinik tegutseb 1903. aastast ajaloolise Seewaldi suvemõisa maadel. Mõisaomanik paruness Marie Girard de Saucanton kinkis oma Seewaldi suvemõisa 1898. aastal Eestimaa Kubermangu Vaimuhaigete Hooldamise Seltsile ning juba samal aastal alustati suuresti annetustest kogunenud rahast haigla ehitust.
Haigla esimeseks peaarstiks sai dr. med Ernst von Kügelgen. Esimesed haiglahooned valmisid 1903. aasta lõpul. Haigla oli avamise ajal üks Euroopa ajakohasemaid psühhiaatriahaiglaid. Praegu, sajand hiljem, kuulub psühhiaatriakliinik Põhja-Eesti Regionaalhaigla koosseisu ja me oleme jõudnud ajajärku, kus peame suutma muuta oma väärika pärandi nüüdisaegseks ka tänapäevases Euroopas.
Teadmiseks:
- Kliinikust ei väljastata andmeid patsientide kohta telefoni teel.
- Informatsiooni saamine Psühhiaatriakliinikust patsientide kohta toimub vastavalt psühhiaatrilise abi seadusele ja andmekaitse seadusele.
- Teabenõuded, päringud palume saata aadressil psyhhiaatriainfo@regionaalhaigla.ee