Doonorile

Regionaalhaigla verekeskus on suurim Eesti neljast verekeskusest ja varustab veretoodetega 14 Tallinna ning Põhja-, Kesk-, Ida- ja Lääne-Eesti haiglat, vajaduse korral teenindab ka teiste verekeskuste varustuspiirkonna haiglaid. PERH-i verekeskuses käib igal aastal üle 20 000 doonori, kelle verest valmistatakse haiglates ülekandmiseks ligi 50 000 eri preparaati.
Oleme püüdnud teha vereloovutamise inimestele võimalikult mugavaks. Lisaks kahele püsivale vereloovutuskohale pealinnas teeme iga päev väljasõite ka väiksemate linnade kultuurikeskustesse ja koolidesse ning asutustesse. Suvel kogume verd ka doonoritelkides.
Tavalisel ehk täisvereloovutusel annetab doonor 450 ml verd, mis hiljem eraldatakse kolmeks komponendiks, millest omakorda tehakse ravipreparaadid. Need komponendid on plasma, punalibled ja vereliistakud. Täisverd tänapäeval patsientidele üle ei kanta.
Verekeskuse Ädala tänava hoones saavad doonorid tulla ka afereesiprotseduurile. Aferees on vereloovutus, mille käigus eraldatakse doonori verest vajalik verekomponent (nt plasma või vereliistakud) ning ülejäänud verekomponendid kantakse doonorile tagasi. Nii saab korraga koguda mitu ravidoosi ühte või kahte komponenti, milleks muidu läheks vaja mitme täisveredoonori abi. Meie teeme peamiselt plasmafereese ja multikomponentafereese, mõlemad protseduurid on mugavad ja tervisele täiesti ohutud. Aferees sobib enamikule meesdoonoritele, kes taluvad hästi vereloovutust.

Igal argipäeval saavad doonorid verd loovutada Tallinnas verekeskuses Ädala tn 2 ning Ülemiste Tervisemaja 1. korrusel aadressil Valukoja 7.

Tule doonoriks, kui oled

• terve, puhanud ja söönud
• kehakaaluga üle 50 kg
• 18–60-aastane
• Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle 1 aasta

Vereloovutusele tuleb kaasa võtta fotoga dokument!
Iga annetatud veredoos aitab päästa kellegi elu. Tule doonoriks − Sina saad aidata!
Rohkem infot verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee