Jämesoolevähi sõeluuringud

Sõeluuring võimaldab avastada jämesoolevähki varases staadiumis või enne selle tekkimist. Jämesoolevähi sõeluuringule on oodatud 60–­68-aastased mehed ja naised iga kahe aasta tagant.

2024. aastal on kutsutud jämesoolevähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962, 1964.

Vähi sõeluuringute register kogub andmeid rahvastikuregistrist, vähiregistrist ja tervise infosüsteemist ning moodustab sõeluuringu sihtrühma. Kutse saamine ei tähenda, et inimesel kahtlustatakse vähki, vaid valim esindab läbilõiget ühiskonnast.

  • Sõeluuringu kutse-saatekiri on leitav terviseportaalist www.terviseportaal.ee. Sõeluuringute kutsed saadetakse elektrooniliselt, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad sõeluuringu sihtrühma kuuluvad inimesed, kelle eesti.ee e-post on suunatud oma isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse. Kui vähi sõeluuringute registris infot e-posti edasisuunamise kohta ei ole, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Pärast kutse saamist tuleb kirjasaajal pöörduda oma perearstikeskusesse.
  • Sõeluuringul saab osaleda ka ilma kutseta. Kui kuulud antud aastal sõeluuringu sihtrühma, võid pöörduda otse oma perearstikeskusesse. 
  • Perearstikeskusest saad peitvere testi tegemiseks vajaliku komplekti ja juhised testi tegemiseks. Peitvere testi vastust näeb Terviseportaalis www.terviseportaal.ee kümne tööpäeva jooksul pärast proovi postitamist.
  • Kui testi tulemus on negatiivne, siis saadetakse uus kutse-saatekiri sõeluuringusse kahe aasta pärast. Kui testi tulemus on positiivne, tuleb lisauuringute korraldamiseks võtta ühendust oma perearstikeskusega, kes koostab saatekirja sõeluuringu koloskoopiasse ning annab juhised edasi toimimiseks.
  • Sõeluuringu koloskoopiat tegeva endoskoopiakabineti protseduurile saab registreeruda E–R kell 8–16 telefonil 617 1049 või digiregistratuuri kaudu.

Infot Regionaalhaiglas läbiviidavate jämesoolevähi sõeluuringute kohta saab telefoninumbrilt 617 2354.

Meie endoskoopiaosakond asub aadressil Sütiste tee 19, B-korpuse 1. korrusel liftide juures.