Valuravi

valuravi.png

Valu on organismi kaitsereaktsioon, mille ülesanne on teada anda vigastusest. Kahjustatud kohas tekib valuimpulss, mis liigub mööda närve peaajju.

Tänapäevase valuravi põhimõtted

Valu on individuaalne. Sarnaste operatsioonide järel tekkivat valu võivad inimesed tunda väga erinevalt. Põhjuseks võib olla eelnev valuga seotud kogemus. Tugev valu segab und ning tekitab hirmu ja ärevust.

Ärge kannatage valu! Mida kiiremini äge valu kontrolli alla saadakse, seda kiiremini taastute operatsioonist.

Seetõttu püütakse valu ennetada, mitte leevendada juba tekkinud valu. Valuvaigisteid antakse Teile regulaarselt juba enne valu tekkimist.  Kui tunnete valu, teavitage sellest kohe õde või arsti!
Valu mõõtmiseks kasutatakse meie haiglas valujoonlauda või sõnalist valuskaalat kümnepallisüsteemis, kus 0 tähendab valu puudumist ja 10 näitab väljakannatamatut valu.

Suukaudne valuravi – see on kõige lihtsam, ohutum ja mugavam viis võtta valuvaigisteid. Valuvaigistite lihasesse süstimist tänapäeval välditakse, kuna süstimine võib põhjustada süstekohas valu ja põletikku. Ravim võib süstekohas halvasti imenduda ning seetõttu võib valuvaigistav toime olla oodatust väiksem.

Veenisisene valutustamine ja valupump – kui Te ei saa pärast operatsiooni suukaudselt ravimeid võtta, süstitakse ravim veenikanüüli kaudu veeni. Veenisiseselt võib valuvaigistit manustada ka spetsiaalse valupumba abil, millega saate ise valuvaigisti kasutamist reguleerida. Valupumba kasutamine on väga efektiivne. Ravimi üledoseerimise ohtu ei ole, kuna valupump programmeeritakse vastavalt vajadusele.

Valuravi epiduraalkateetri kaudu – epiduraal-valutustamisel saate valuvaigisteid peenikese plastmass-sondi ehk epiduraalkateetri kaudu, mille anestesioloog paigaldab enne operatsiooni seljaaju kanalit ümbritsevasse epiduraalruumi. Epiduraalkateetrisse manustatakse pidevalt automaatsüstla või valupumba abil opioidi ja lokaalanesteetikumi ehk paikse tuimastusaine segu.

Pleksusanalgeesia ehk perifeersete närvide valutustamine – peenike plastmass-sond ehk pleksuskateeter pannakse närvipõimiku juurde, mille kaudu valutustatakse jäsemeid tuimestusaine abil.

Ägeda valuravi meeskond

Kui Teile plaanitakse teha suurt kirurgilist protseduuri, siis ägeda valuravi õde külastab Teid pärast operatsiooni. 

Ägeda valuravi meeskonna peamine eesmärk on tagada haiglas kõikidele patsientidele operatsiooni järel ohutu, efektiivne, tänapäevane ja ühtsetel ülehaiglalistel põhimõtetel valuravi. Ägeda valuravi meeskonda kuuluvad anestesioloogid, kirurgiakliinikut esindavad kirurgid, valuraviõed ja haigla apteegi proviisor.

Valuraviõe eesmärk on saada valu kontrolli alla võimalikult väheste kõrvaltoimetega, et tagada kiire taastumine.

Ägeda valuravi meeskonna eesmärgid

Ägeda valuravi meeskonna eesmärk on vältida ja leevendada patsientidel operatsioonijärgset valu. Ägeda valu efektiivne leevendamine vähendab kliinilisi komplikatsioone ja parandab patsientide elukvaliteeti.
Meeskond abistab arste, õdesid ja patsiente operatsioonijärgse valuravi valikute tegemises, selleks informeeritakse ja koolitatakse neid regulaarselt, kasutades kliinilistel uuringutel põhinevaid juhiseid.
Valuraviõde osaleb operatsioonikeskuse ärkamispalati, intensiivravi, kirurgiliste ja ortopeediliste osakondade töös.

Valuraviõe ülesandeks on

  • külastada tööpäeviti vähemalt korra päevas osakondi.
  • nõustada patsiente operatsiooni eel ja järel valuravi teemal.
  • külastada valu suhtes problemaatilisi haigeid.
  • anda tagasisidet ja abi osakonna personalile.

 

Meie arstid:

Mare Kolk anestesioloog (valuraviarst)

valuravikabinet Mustamäe korpuses
Mustamäe korpus
Sütiste tee 19 Tallinn
617 1049

VASTUVÕTUAJAD:

Esmaspäev10:00 - 13:00
Kolmapäev10:00 - 13:00
Reede10:00 - 13:00

SAATEKIRI ON VAJALIK

DIGIREGISTRATUUR
Pille Sillaste

Pille Sillaste anestesioloog (valuraviarst)

valuravikabinet Mustamäe korpuses
Mustamäe korpus
Sütiste tee 19 Tallinn
617 1049

VASTUVÕTUAJAD:

Teisipäev10:00 - 14:00

SAATEKIRI ON VAJALIK

DIGIREGISTRATUUR