Väike liiges - suur probleem?
08.04.2010Reedel, 9. aprillil algusega kell 11 toimub Eesti Rahvusraamatukogu konverentsikeskuses interdistsiplinaarne koostööseminar "Väike liiges“. Seminari fookuses on väikese liigese haigused ning nende tänapäevased diagnoosimis- ja ravimeetodid.
Käesolev seminar jätkab 2006. aastal alustatud interdistsiplinaarsete seminaride traditsiooni. Seminaride kontseptsiooni autor, Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liige-haigla ülemarst dr Sergei Nazarenko rõõmustab, et Regionaalhaiglas algatatud interdistsiplinaarsete seminaride sari on tõestanud oma vajalikkust ning on läbi aastate arenenud ja pakkunud huvi suurele hulgale arstidele. Seminarile on kutsutud esinema ja osalema erinevate erialade ja raviasutuste esindajad.
Seminari ühe moderaatori, Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloogia ülemarsti dr Eevi Pärsiku sõnul on väikese liigese haigused küllalt sagedased ning tõsised põletikulised süsteemsed haigused, mis põhjustavad tihti invaliidistumist. Dr Pärsik rõhutab: „Tahame tähelepanu juhtida ka sellele, et kaebus liigese valule ja tursele ei ole ainult probleemiks vanemas eas ― tõsine artriit võib vallanduda igas vanuses, ka väikestel lastel. Sagedaseim haigestumise sihtgrupp on just noored täiskasvanud ja töövõimelised inimesed.“ Oluline on, et perearst suunaks patsiendi vaevuste korral võimalikult kiiresti reumatoloogi vastuvõtule, et haigus varajaselt diagnoosida ning alustada koheselt haigust pidurdavat ravi. Kogenud reumatoloogi dr Pärsiku hinnangul on reumatoloogia kui eriala väga kiiresti arenev ja praeguseks on väljatöötatud palju uusi ravimeid, mis pidurdavad haigust otse põletiku koldes (TNF alfa preparaadid ja B lümfotsüütide vastased preparaadid.). Dr Pärsik paneb südamele: „Mida varasemalt haigus diagnoositakse ja kiiremini ravi alustatakse, seda parem on tulemus ning tänapäevaste ravimitega on võimalik saavutada haiguse remissioon.“
Seminar „Väike liiges“ toimub Eesti Artroskoopia Seltsi, Eesti Käekirurgia Seltsi, Eesti Geriaatrite Seltsi, Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi, Eesti Laborimeditsiini Ühingu, Eesti Lastearstide Seltsi, Eesti Morfoloogia Seltsi, Eesti Naha- Ja Suguhaiguste Arstide Seltsi, Eesti Nukleaarmeditsiini Seltsi, Eesti Patoloogide Seltsi, Eesti Perearstide Seltsi, Tallinna Perearstide Seltsi, Eesti Radioloogia Ühingu, Eesti Reumatoloogide Seltsi, Eesti Spordimeditsiini Föderatsiooni, Eesti Taastusarstide Seltsi, Eesti Traumatoloogide ja Ortopeedide Seltsi, Eesti Töötervishoiuarstide Seltsi, Ludvig Puusepa nim. Eesti Neuroloogide ja Neurokirurgide Seltsi, Eesti Nooremarstide Ühenduse, Arstiteaduse Üliõpilaste Seltsi ning Põhja-Eesti Regionaalhaigla koostöös. Seminari moderaatorid on Eevi Pärsik, Ivo Valter ja Madis Rahu.
Interdistsiplinaarse koostööseminari „Väike liiges“ kava
10.30 Registreerimine, tervituskohv, näitus
11.00 Avamine
I OSA Moderaator Eevi Pärsik
11.03 Anatoomiast – Ivo Kolts
11.20 Väikese liigese patoloogia – Alar Toom
11.40 Väikeseid liigeseid kahjustavad haigused ja anatoomilised sihtmärgid – Eevi Pärsik, Äli Tõnnov
12.10 Väikese liigese vaevusega patsiendi radioloogiline käsitlus – Peeter Raudvere
12.30 Sünoviaalkoe vaskularisatsioon ja uuringud ultraheli kontrastainega – Mare Lintrop
12.50 Väikese liigese põletik lapseeas – Chris Pruunsild, Karin Uibo
13.10 Alalõualiigese haigused ― ravida või mitte? – Ülle Voog-Oras
13.30 Lõuna, näitus
II OSA Moderaator Ivo Valter
14.30 Liigesepõletik ja immuunsüsteem – Reet Kuuse
14.50 Mõõdetavad suurused reaalses elus laboris – Meeli Glükmann
15.10 Sihtmärgid ― mida me raviga mõjutame – Ivo Valter
15.30 Radiosünovektoomia ― kas aktuaalne ka väikese liigese puhul? – Anne Poksi
15.50 Mida mõista haiguse remissiooni all – Eve-Kai Raussi
16.10 Kohvipaus, näitus
III OSA Moderaator Madis Rahu
16.30 Väikese liigese artroskoopiline ravi, võimalused, näidustused – Madis Rahu, Armin Heiman
16.50 Väikese liigese kirurgiline ravi avatud meetodil – Katre Maasalu
17.10 Alternatiivne liigesesisene ravi – Mihkel Mardna
17.30 Väike liiges ― kas taastusraviks liiga väike? – Eve Sooba
17.50 Seminari lõpetamine