Regionaalhaiglas teostavad IOTA (International Ovarian Tumour Analysis) munasarjamoodustiste ultraheli diagnostikat naistearst dr Olesja Vellend ja radioloog dr Jelena Gavrilkina.

Uus meetod aitab õigeaegselt munasarjavähki diagnoosida

01.03.2021

Munasarjavähi diagnoosimine varajases staadiumis on suureks väljakutseks. Dr Olesja Vellend kirjutab Regionaalhaiglas teostatavast uuest uuringust, mis aitab munasarjakasvaja õigeaegsele diagnoosimisele edukalt kaasa, uuring on soovitatav igas vanuses naistele, kellel on tuvastatud munasarjamoodustised.

Healoomulised ja pahaloomulised munasarjakasvajad esinevad igas vanuses naistel. Vaatamata olemasolevate diagnoosimeetodite mitmekesisusele jõuab umbes 80 protsenti patsientidest onkoloogiakeskusesse kahjuks haiguse hilises staadiumis. Põhjuseid on mitmeid:

1. Sümptomite puudumine haiguse varajases staadiumis;

2. Hiline pöördumine arsti juurde;

3. Onkogünekoloogilise valvsuse puudumine perearstidel, terapeutidel ja arstidel naistenõuandlates.

Samas on varajases staadiumis avastatud munasarjavähk suure tõenäosusega ravitav.

IOTA ultrahelidiagnostika

IOTA on rahvusvaheline, rohkem kui 40 vähikeskust üle maailma ühendav uurimisgrupp, mille eesmärk on välja töötada uued munasarjavähi tuvastamise algorütmid.

IOTA on loonud „Lihtsad reeglid“ („Simple Rules)" terminite, määratluste ja mõõtmiste kohta, et kirjeldada adneksmasside sonograafilisi tunnuseid, mida kliinilises praktikas munasarja kasvajate pahaloomulisuse riski hindamiseks laialdaselt kasutatakse.

„Lihtsate reeglite" abil hinnatakse ultrahelipilti munasarjakasvajast, umbes 75% juhtudest määratakse kasvaja iseloom, kas tegemist on hea- või pahaloomulise moodustisega munasarjas. Pahaloomulisuse riski täpsemaks hindamiseks kasutatakse matemaatilisi valemeid, Adnex mudelit, kuhu lisatakse ultraheli andmed, patsiendi vanus ja munasarja onkomarkeri tulemused.

Regionaalhaigla naistearst dr Olesja Vellend on läbinud IOTA spetsiaalse kursuse ning saanud vastava sertifikaadi IOTA uuringu läbiviimiseks. Alates 2020. aasta maist on igas vanuses munasarjamoodustisega naistel võimalus läbida antud uuring ka Regionaalhaiglas, uuringut teeb dr Vellend koostöös radioloogiakeskuse vanemarst-radioloog dr Jelena Gavrilkinga. Läbi on viidud 135 uuringut.

Kaheksa kuu jooksul oleme võrrelnud oma uuringute vastuseid operatsiooni ja histoloogiliste leidudega ning jõudnud järeldusele, et IOTA mudelid töötavad efektiivselt. Seega võime enda kogemuse põhjal tõdeda, et IOTA UHD on väga efektiivne, kiirelt läbiviidav, kiire vastusega ja soodne uuring. See uuring on soovitatav igas vanuses naistele, kellel on tuvastatud munasarja moodustised.

Millal uuringut teostatakse?

Uuring on näidustatud järgmistel juhtudel:

  • Preoperatiivselt (operatsiooniplaani planeerimiseks, kui munasarja moodustis on eelnevalt leitud)
  • Vanuses >49 aastat, kui munasarjad on suuremad kui 30-40mm, väikesed tsüstid komplitseeritud anamneesiga patsientidel;
  • BRCA1 ja BRCA2 geenide mutatsioonide kandjatel;
  • Munasarjade hüperstimulatsiooni  järgselt
  • Endometrioosi diagnoosiga patsientidel
  • Naistel, kellel on I põlvkonna sugulasel diagnoositud rinna- ja munasarjavähk.

IOTA ultraheli võimaldab täpsustada diagnoosi, mis on möödapääsmatu selleks, et määrata teostatava operatsiooni vajadus, maht, operatsiooni ettevalmistus ja vajadusel onkokirurgi kaasamine. UHD IOTA uuringule munasarjatsüsti kontrolliks saab registreerida Regionaalhaigla registratuuris 15.