Uudne 3D mammograafia aitab rinnavähki veelgi täpsemalt avastada
28.11.2014Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on kasutusele võetud uudne 3D mammograaf, mis võimaldab usaldusväärselt uurida ka nooremate naiste rindu. Regionaalhaigla radioloogiakeskuses on oktoobri algusest alustanud tööd tomosünteesi uus mammograafia seade, mille abil on lisaks tavamammograafiale võimalik teostada rinna tomosünteesi, võtta tomosünteesi kujutistele toetudes tomobiopsiat valitud rinna kihist ja kolde lokalisatsioonist, paigaldada klipse tuumorikolde märgistamiseks (neoadjuvantravi eel) ning teostada rinnakolde preoperatiivset traatmärgistamist.
Radioloogiakeskuse juhataja dr Maret Talk tutvustab: „Rinna tomosüntees on suhteliselt uus rinna radioloogilise uuringu meetod, mis kasutab kihiti registreeritud röntgenkujutisi, et saada sarnaselt kompuutertomograafia kujutisele, 3D kujutis rinna koest. Põhiliseks tomosünteesi eeliseks võrreldes tavamammograafiaga on võimalus kihiti eristada rinnakoe peenstruktuure,“ lisades: „Hiljutiste kliiniliste uuringutega on kinnitust leidnud tomosünteesi märkimisväärselt kõrgem spetsiifilisus ja sensitiivsus võrreldes tavamammograafiaga.“
Dr Talgi sõnul aitab tomosüntees tiheda rinnakoe korral paremini diagnoosida, st väheneb valenegatiivsete juhtude arv, mis omakorda muudab soodsaks perspektiivi edaspidi kaasata mammograafilisse sõeluuringusse ka nooremad naised (alates 45 eluaastast), kelle rinnakude on valdavalt röntgenoloogiliselt tihedam. Kliinilised uuringud on näidanud, et tänu tomosünteesile on väiksem ka mammograafilise sõeluuringu järel täpsustavatele lisauuringutele kutsutavate naiste (vale-positiivsete) arv.
Rinnavähk on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja, mis moodustab rohkem kui viiendiku kõigist Eesti naistel diagnoositavatest vähkidest. Kokku haigestub Eestis igal aastal rinnavähki umbes 630 naist. Rinnavähk on aga varase avastamise korral igati ravitav haigus ning sõeluuring pakub varaseks avastamiseks võimaluse.
Dr Talk toonitas: „Naised, hoolige endist, kui on mingeid rinnaprobleeme või kaebusi, tuleb kohe probleemiga tegeleda, mitte oodata, et ehk kõik laabub iseenesest. Rinnavähi diagnoos ei ole surmaotsus, sest varases staadiumis avastatud rinnavähk on enamasti ravitav. Meie rinnakeskuses on kogu abi olemas. Naine saab pöörduda rinnaarsti (mammokirurgi, onkoloogi) vastuvõtule. Lisaks alustas meil kaks aastat tagasi radioloogiakeskuses tööd rinnakabinet, kus kogemustega nõustajatele saab mure ära rääkida. Teeme vajadusel radioloogilised uuringud (mammograafia ja/või rinna ultraheliuuringu) ning radioloog võtab vajadusel ka kahtlasest koldest koeproovi. Need patsiendid, kellel leitakse edasist ravi vajav muutus, suunatakse kohe edasi raviarstile. Rinnakabineti järjekorrad ei ole pikad. Nii eriarsti vastuvõtule registreerimiseks kui ka rinnakabinetti pöördumisel kehtib haigekassa poolt saatekirja nõue. Elukoha piirangut ei ole“
Regionaalhaigla rinnakeskus dr Riina Kütneri juhtimisel töötab täismahus Mustamäel 2011. aasta algusest, mil Hiiult koondusid siia mammoloogid, rinnakirurgid ning kiiritus- ja keemiaravi arstid, kes töötavad ühtses meeskonnas koos kogenud radioloogide, patoloogide, nukleaarmeditsiini spetsialistide ning teiste eriarstidega. Patsiendid saavad parima nüüdisaegse diagnostika, sh rinna magnetuuringud ja nukleaarmeditsiinilised „valvurlümfisõlme“ uuringud, tänu millele saab valida optimaalseima, võimalusel rinda säästva ravi. Kasvaja võimalikku levikut organismis (sh luudes) saame hinnata KT- ja PET-KT-uuringute abil. Pärast kasvaja eemaldamist on tagatud võimalus rinda taastavateks plastikalõikusteks. Ravijärgse elukvaliteedi küsimustes nõustab vajadusel meie palliatiivravi meeskond. Nõu saab küsida ka meditsiinigeneetikult.
Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja dr Vahur Valvere sedastas: „Mis puudutab rinnavähiga patsientide ravi, siis kõik ravivõimalused − rinda säästev onkoplastiline, vajadusel rinda taastav kirurgia, nüüdisaegse moodsa aparatuuriga läbi viidava kiiritusravi planeerimine ja ravi, erinevatele uutele tsütostaatikumide kombinatsioonidele baseeruv keemiaravi, innovaatiline bioloogiline ravi ja hormoonravi − on Regionaalhaiglas esindatud. Parim ravitulemus saavutatakse tihti aga nende ravimeetodite oskuslikul omavahelisel kombineerimisel ning meil on selleks olemas tugev ja hea meeskonnaga kompetentsikeskus.“
Rinnakabineti õde-nõustaja vastuvõtule saab registreeruda telefonil 617 1049/ 617 2405 või digiregistratuuri kaudu.
Rinnakabinet töötab E, T, K, N kell 10-16.
Sõeluuringule saab registreeruda E–R kella 8–16 telefonil 617 2405 ja 5300 6334. Samas saab registreeruda ka tasulisele uuringule. 2014. aastal kutsutakse sõeluuringule 1951., 1952., 1956., 1958., 1960., 1962. ja 1964. aastal sündinud naisi.
Mammoloogi vastuvõtule saab registreerida siit