Ühtsed triaažipõhimõtted erakorralise meditsiini osakondades
06.03.2013Eile, 5. märtsil, allkirjastasid Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinna Lastehaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Lääne-Tallinna Keskhaigla esindajad kokkuleppe haiglate erakorralise meditsiini osakondadesse (EMO) pöörduvate patsientide käsitlemise põhimõtetest.
Tallinnas tegutsevad haiglad rakendavad edaspidi ühiseid erialaseid põhimõtted erakorraliste patsientide käsitlemisel, mille eesmärgiks on anda patsiendile selgus tema probleemi käsitlemise prioriteetsusest meditsiiniliselt ja luua korrastatus Tallinna erinevate haiglate EMO-de töös.
"Põhimõtete väljatöötamise aluseks on rahvusvahelised ravijuhised ning neid on analüüsitud Tallinnas tegutsevate haiglate praktikate kontekstis," märkis Regionaalhaigla juhatuse liige – haigla ülemarst dr Sergei Nazarenko ning lisas "tegemist on sooviga esmakordselt ühtlustada Tallinnas tegutsevate haiglate tasandil aegkriitilisuse mõiste ja prioriteedid erakorralises meditsiinis."
Patsientide aegkriitilisust hinnatakse triaažikategooriate abil, mis määratleb patsiendi käsitluse kiiruse erakorralise meditsiini osakonda pöördumisel ehk maksimaalse aja arsti vastuvõtuni, samuti patsiendi paigutuse erakorralise meditsiini osakonnas.
Patsiendi pöördumisel hindab triaažiõde (vajadusel arstiga konsulteerides) abivajaja objektiivseid elulisi näitajad ning patsiendi kaebusi. Triaaž tuleb läbi viia esimesel võimalusel, soovitatavalt peab EMO-sse pöördunud patsiendid jõudma triaažiõe vastuvõtule 15 minuti jooksul.
Patsientide triažeerimisel ehk seisundi määramisel on kasutusel 5-astmeline süsteem, mis lähtub nii patsiendi kaebustest kui ka elulistest näitajatest.
Lähtuvalt patsiendi seisundist määratakse patsiendi triaažikategooria – „punane“, „oranž“, „kollane“, „roheline“ ja „sinine“. Vastavalt sellele on määratletud, kas patsient vajab kohest arstipoolset käsitlemist või võib see aega võtta kuni 6 tundi.
- Punane (I) triaažikategooria tähistab eluohtlikus seisundis patsiente, kelle elu on otseselt ohus. Need patsiendid vajavad kohest arstipoolset käsitlemist.
- Oranž (II) triaažikategooria tähistab erakorralisi patsiente, kelle seisund on potentsiaalselt eluohtlik. Aeg arsti vastuvõtuni kuni 15 minutit.
- Kollane (III) triaažikategooria tähistab patsiente, kelle haigestumine või trauma on erakorraline ning vajab diagnostikat ja/või ravi, kuid kelle seisund on stabiilne ning võib meditsiiniabi oodata. Aeg arsti vastuvõtuni kuni 60 minutit.
- Roheline (IV) triaažikategooria tähistab patsiente, kelle puhul on tegemist probleemidega, mis ei vaja kiiret erakorralist sekkumist. Aeg arsti vastuvõtuni kuni 3 tundi.
- Sinine (V) triaažikategooria tähistab patsiente, kes ei vaja erakorralist abi ja kelle tervise seisund ei kvalifitseeru eelnevate triaažikategooriate alla. Aeg arsti vastuvõtuni kuni 6 tundi.
Rohelise ja sinise triaažikategooriaga patsientide arstliku ülevaatuse alustamise aeg võib EMO ülekoormuse korral, nt suurõnnetuste, äärmuslike ilmastikuolude, riiklike pühade jms korral pikeneda.
Põhimõtteid rakendatakse alates käesoleva aasta II kvartalist ning kokkuleppega liitunud haiglad monitoorivad ja analüüsivad 31. oktoobrini, nimetatud põhimõtete alusel toimuvat triaažikategooria ehk aegkriitilisuse määramist. Novembris-detsembris analüüsitakse haiglate kogemust ning vajadusel täpsustatakse kriteeriume.
Vt Tallinna linnas asuvate tervishoiuasutuste kokkulepe
Triaažikategooria määramise põhimõtted Tallinna linnas asuvate tervishoiuasutuste erakorralise
meditsiini osakondades
Triaažikategooria määramine patsiendi peamise kaebuse ja kaasuvate sümptomite alusel