Täna tähistatakse ülemaailmset veredoonorluse päeva!
14.06.2017Täna, 14. juunil tähistatakse ülemaailmset veredoonorluse päeva, mille tänavuaastane juhtmõte on „Ära oota katastroofi, vaid tegutse kohe! Anna verd, anna kohe, anna sageli!“, ühtlasi avaldatakse tänu kõigile inimestele, kes loovutavad verd vabatahtlikult ja tasuta.
Tänavune Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kampaania keskendub kriisiolukordadele, mille üheks kurvaks väljundiks on paraku ka terrorism. Mastaapsete kriiside või õnnetuste puhul küsivad inimesed tihti, mida nad saavad teha, et kannatanuid aidata. Üks võimalus aidata on loovutada verd. Annetades regulaarselt doonorina verd, saame tagada, et meil on piisavad verevarud, et kriisisituatsioonides abivajajaid kiirelt ja tõhusalt aidata.
Verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit rõhutab: „Piisava koguse ohutu vere olemasolu kõigile vereülekannet vajavatele patsientidele sõltub eelkõige neist inimestest, kes väärtustavad doonorlust ning peavad seda tervisliku eluviisi osaks,“ lisades: „Inimeste lahkus kriisiolukordades verd anda on südantsoojendav ja ülimalt tänuväärne, kuid kõige enam aitab see, kui meil on piisavalt doonoreid, kes käivad regulaarselt verd andmas. See tagab meile piisava verevaru ning annab meile kõigile turvatunde ja aitab kõige enam nii rahu kui ka kriiside ajal!“
Regulaarne vereandmine tagab igal vereloovutusel doonori tervise kontrolli ja tervisenäitajate jälgimise ning laboris teostatavate analüüside tulemuste dünaamilise hindamise. Regulaarsete doonorite tervisenäitajad on pideva kontrolli all, nende poolt loovutatud veri on maksimaalselt ohutu nakkustekitajate suhtes, mis on näiteks eeliseks doonorivere valikul lastele verekomponentide valmistamisel. Samuti on regulaarsed doonorid oodatud afereesiprotseduuridele trombotsüütide ja plasma annetamiseks.
Vereandmine on doonori hindamatu kingitus patsiendile. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad ning sünnitusabis eluohtlike verejooksude puhul. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas. Täisvere loovutuse minimaalne intervall on meestel 60 päeva ning naistel soovituslikult 90 päeva.
Regionaalhaigla verekeskuses verd loovutanud doonoritel on olnud võimalus valida sümboolse meene asemel annetuskaart. Kogunenud kaartide abil kingitakse tänavu ülemaailmsel veredoonorluse päeval 46-le Järvakandi valla vähekindlustatud pere lapsele kingikotid, milles on šokolaadid ja mesi.
Dr Erna Saarniit edastab verekeskuse kõigi töötajate ühistervituse: „Täname meie vahvaid ja toredaid doonoreid ning soovime kõigile tervist ja indu abivajajate abistamisel. Ilusat veredoonorluse päeva kõigile!“
Vt ka http://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2017/event/en/