Kiirabilüüs

Riigipüha eel pöördus Regionaalhaigla traumakeskusesse rekordiliselt 335 patsienti

25.02.2021

Vabariigi aastapäeva eel, 23. veebruaril olid teed ja tänavad üle Eesti jäävihma tõttu erakordselt libedad, põhjustades hulgaliselt nii liiklusõnnetusi kui kukkumisi jalakäijate ja rattaga liiklejate seas. Iga kolme-nelja minuti tagant saabus Regionaalhaigla EMOsse uus patsient, kes vajas kukkumise tagajärjel meedikute abi.

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaku sõnul üllatab ilm meid iga aasta, ühel või paaril päeval, ootamatult ekstreemse libedusega. “Tänavu sattus see päev, mil meie traumakeskusesse pöördus rekordarv patsiente, vabariigi aastapäeva eelsele päevale. 24 tunni jooksul teenindasime tavapärase 225 patsiendi asemel 335. Maksimaalne järjekord traumapunktis oli 49 patsienti ja keskmine ooteaeg üle kolme tunni,” selgitas dr Novak, lisades: “Traumapatsientide vastuvõtt toimus paralleelselt kolmes kabinetis ja tööle olid rakendatud täiendavad meeskonnad. Hommikuks oli olukord juba märksa parem – traumapunkti ukse taga ootas järjekorras kõigest kaheksa patsienti.”

“23. veebruari valve oli üks töisemaid, mida olen 20. aasta jooksul EMOs töötades näinud, kuid ometi sujus kõik suurepäraselt,” kirjeldas erakorralise meditsiini osakonna vanemarst dr Kristiina Põld. “Kindlasti tuleb esile tõsta valves olnud ortopeedide – dr Taavi Hõrandi ja dr Nele Juntsoni, suurepärast organiseerimisvõimet. Tänu neile leiti kõikidele hospitaliseerimist vajavatele patsientidele operatiivselt osakonnas koht, oli selleks siis kas või kiiritus- või keemiaravi osakond, mis tagas EMO normaalse toimimise,” lisas dr Põld.

“Suur tänu ka erakorralise meditsiini residendile dr Karmen Veermele, ortopeedia residendile dr Kätlin Puksandile ja dr Glib Lukinovile, kes tulid EMOsse vabatahtlikult appi ja töötasid ennastunustavalt. Samuti tänud dr Karl Erik Lillole ja dr Maria Artamonovale, kes tegelesid traumaga pöördunud patsientidega. Super hea oli tunnetada, kuidas kõik töötasid ühtse meeskonnana!” ütles dr Põld.

Tänaseks on ilmastikuolud juba märgatavalt paranenud, kuid vajadusel leiab tõenduspõhist infot tänapäevastest traumaravi võimalustest ja meetoditest, taastumisest ja traumade ennetamisest Regionaalhaigla traumaveebist aadressil www.traumakeskus.ee.