_AP61011.jpg

Regionaalhaiglat saatis “Euroopa Horisondi” teadusrahastu tervise projektide taotlusvoorus edu

02.02.2022

2021. aasta septembris osales Regionaalhaigla Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi “Euroopa Horisont” teadusrahastu esimeses tervise projektide taotlusvoorus viie erinevate projektiga. Tänaseks on neist positiivse rahastusotsuse saanud neli.

Regionaalhaigla juhatuse liikme Terje Peetso sõnul võib selle üle tunda heameelt ja pisut uhkustki, sest konkurentsisõel oli erakordselt tihe. “Kuna Regionaalhaigla ei ole varasemalt Euroopa teadusrahastu projektides partnerina osalenud on see meie jaoks ka oluline etapp tõestamaks end usaldusväärse koostööpartnerina, mis on eelduseks edasisteks ühisteks teadus- ja arendusprojektideks,” lisas Peetso.

Positiivse rahastusotsuse said järgmised projektid, milles Regionaalhaigla osaleb:
1. AIDAVA – AI powered Data Curation & Publishing Virtual Assistant (teadus-ja innovatsioonitegevus – RIA)
Projekti uurimisvaldkond on andmetöötlus ja tehisintellekt. Tugev juhtmeeskond ja konsortsium: kaasatud on Maastrichti ülikool, Leuveni ülikooli haigla, Grazi ülikooli haigla ja Regionaalhaigla. Projekti sisu on onkoloogia ja kardioloogia andmete taaskasutamine. Regionaalhaigla kanda on projektis WP1 juhi roll – oleme testimiskeskus kahe kliinilise valdkonna andmete põhjal – kardioloogia (taaselustatud patsientide andmekogu) ja onkoloogia (rinnavähi andmekogu). Kogu projekti pikkus on 4 aastat, maksumus veidi alla 8 miljoni euro.

Antud voorus oli kokku 46 erinevat taotlust, millest rahastuse võisid saada hinnanguliselt 10%. Meie taotlus oli väga kõrgetasemeline, saades peaaegu maksimumpunktid (14/15st).

2. Procurement4Health (koordinatsiooni ja toetavate tegevus – CSA)
Selles projektis ei juhi Regionaalhaigla ühtegi tööpaketti, oleme kaasatud kui hankija ja kasutaja. Projekti raames viiakse innovatsiooni hankimise osas läbi turuanalüüs, kaardistatakse praegused takistused innovatsiooni hankimises, tuuakse välja hankijate vajadused ja väljakutsed, mis kokkuvõttena annab võrgustikuliikmetele tööriistad, et innovatsiooni edukalt hankida. Projekti tulemus on tegevuskava, mida saab kohalikul tasemel aluseks võtta. Regionaalhaigla roll on osaleda mestimises (twinning), vajaduste kaardistamises ja tegevuskava arenduses.

3. RELEVIUM – Improving quality of life of advanced pancreatic cancer patients through an AI-guided multimodal intervention, combining pain and cachexia management, nutrition, and physical activity (teadus-ja innovatsioonitegevus – RIA)
Projekt keskendub tehisintellekti rakendamisele onkoloogias. Projekti eesmärk on tõsta pankrease vähiga patsientide elukvaliteeti lisaks keemiaravile personaliseeritud toitumise, füüsilise aktiivsuse ja  valu ohjamise strateegiate kaudu, mis vähendavad valu ja kahheksiat. Projekti käigus viiakse läbi randomiseeritud kliiniline uuring. Regionaalhaigla roll on eelkõige kaasata uuringusse patsiente (WP3), kuid panustada ka vajaduse analüüsi, tehnoloogia arendamisesse (WP1) ning tulemuste levitamisse ja rakendamisesse (WP5).
Projekti pikkus on 4 aastat, kogumaksumus 6 miljonit eurot.

4. SAFEST – Improving quality and patient SAFEty in surgical care through STandardisation and harmonisation of perioperative care in Europe (RIA – Research and innovation action projekt)
Projekti koordinaator on Donabediani instituut. Eesti partner on Tartu Ülikool, kes kaasab kaks haiglat – Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Regionaalhaigla. Kokku on projekti kaasatud 10 haiglat mitmest Euroopa Liidu liikmesriigist. Projekti SAFEST eesmärk on parandada ja ühtlustada kirurgilise patsiendi ohutust.