Regionaalhaiglas teostati esmakordselt luukolde mikrolaine ablatsioon
01.10.2024Septembris teostati Regionaalhaiglas esmakordselt luukolde mikrolaine ablatsioon (MWA) kompuutertomograafia kontrolli all, protseduuri kasutatakse luukollete ravis, aga ka maksa, neerude, kopsude või kõhunäärme kollete ablatsiooniks, väheinvasiivne meetod aitab ravida ning vähendada valu luukolletega patsientidel.
Esimene ablatsioon tehti noorele sportlasele, kellel olid mitme kuu vältel reieluus valud, mis olid eriti tugevad õhtuti. Uuringute käigus selgus, et probleemide põhjus oli healoomuline luukasvaja – osteoid osteoom. Tegemist on mikroinvasiivse protseduuriga, kus kompuutertomograafia kontrolli all viiakse mikrolaineid tekitav seade täpselt soovitud koldesse. Koldes tekitavad mikrolained kuumust, mille eesmärk on vastava kolde nekroos. Patsient magas juba samal ööl valuvabalt ning sai järgmisel päeval koju.
Traumatoloogidega koostöös lepiti kokku kolde ablatsioon. Protseduurile eelnes pikk ja põhjalik eri meeskondade vaheline eeltöö, mille algatasid ortopeed dr Kadri Kaldas ja diagnostikakliiniku juht dr Indrek Koovit. Protseduuri koordineeris radioloogiakeskuse juht dr Annika Tähepõld. Eelneva koolituse viis läbi ja protseduuri teostamist juhendas Tartu Ülikooli Kliinikumist dr Martin Reim, protseduuri viisid läbi dr Dmitry Maksin ja dr Karol Kocys, radioloogiatehnikutest aitas tegevusel sujuda Jaana Aigro. Tegevuse õnnestumisel oli lisaks suur roll anesteesiatiimil koosseisus dr Sergei Kagalo ja anesteesiaõde Julia Pankova, kes hoolitsesid protseduuri käigus patsiendi valutustamise ja hea enesetunde eest.