Keeruline lõualiigesteoperatsioon läks edukalt

Regionaalhaiglas teostati edukalt keeruline lõualiigesteoperatsioon

17.01.2020

Regionaalhaigla näo-lõualuukirurg dr Heleia Nestal Zibo viis läbi keerulise operatsiooni, kus 19-aastasel neiul asendati mõlemad alalõualiigesed ning samal ajal sooritati ka ortognaatne kirurgia, mida ei ole Eestis varem tehtud.

Alalõualiigese bilateraalset endoproteseerimise operatsiooni kombineeritud ülalõualuu osteotoomiaga ei ole Eestis varem läbi viidud. „Patsiendil algas teismeeas idopaatiline ehk teadmata põhjusel alalõualiigeste resorptsioon, mis arenes kuni alalõualiigese pähiku täieliku kulumiseni. Selle tagajärjel nihkus alalõualuu märkimisväärselt tahapoole, ahendades ülemisi hingamisteid ja põhjustades raske uneapnoe. Talle määrati CPAP-mask, millega neiu kahjuks ei kohanenud. Hapnikuvaeguse tõttu esinesid väsimus, depressioon ja õppimisraskused,“ kirjeldas dr Heleia Nestal Zibo, miks otsustati keeruline protseduur ette võtta.

Põhjalik planeerimine

Alalõualiigese endoprotees lisati haigekassa hinnakirja 2019. aasta alguses. Ettevalmistused operatsiooniks algasid maikuus – patsiendi näokolju kompuutertomograafia uurigu alusel valmistati alalõualiigese proteesid, mis disainiti ja prinditi USA-s.

Tegemist oli keerulise protseduuriga, mis vajas põhjalikku operatsioonieelset planeerimist. Lisaks näokolju kompuutertomograafiale tehti suusisese hambumuse skaneerimine, mille tulemusel valmis virtuaalne mudel. Selle järgi sooritas dr Zibo koostöös USA proteesifirma bioinseneridega virtuaalse operatsiooni lõualuude asendite korrigeerimiseks, pärast seda prinditi välja patsiendile kohandatud alalõualiigese endoproteesid. Sellised proteesid on väga sarnased puusaliigeseproteesiga.

Operatsiooni teostas dr Nestal Zibo, keda assisteeris Tšehhi kogenud näo- ja lõualuukirurg dr Vladimir Machon, kes on ise teinud üle saja taolise operatsiooni, ning Regionaalhaigla näo-lõualuukirurg dr Mart Maidvee.

Hea tulemus

„Operatsiooni teeb eriti keerukaks asjaolu, et alalõualiigsed asuvad koljupõhimiku juures, mille vahetus läheduses on näonärvid, kuulmetee ja veresooned, mis jooksevad ajukolju sisse,“ selgitas dr Heleia Nestal Zibo.

„Patsiendi näokoljust tehti operatsioonijärgne kompuutertomograafiauuring, et kontrollida ravitulemust ning võrrelda uuringuga, mis oli tehtud enne operatsiooni. Tema ülemised hingamisteed – nina-, suu- ja alaneel ­– on nüüd viiekordselt laienenud. Samuti on normaliseerunud näokontuur ja hambumus,“ ütles dr Zibo, lisades, et kokkuvõttes läks operatsioon edukalt ja praegu on patsient juba kodus taastumas.

Eesti esimese alalõualiigese endoproteesi paigaldas 2019. aasta maikuus Tartu Ülikooli Kliinikumis dr Oksana Ivask, kes viibis ka seekord Regionaalhaiglas operatsiooni juures.