Regionaalhaigla tähistab seminari ja tasuta rinnauuringute päevaga rahvusvahelist radioloogiapäeva
04.11.2016Teisipäeval, 8. novembril tähistatakse rahvusvahelist radioloogiapäeva, mis tänavu on pühendatud rinnadiagnostikale. Rahvusvahelise radioloogiapäevaga soovitakse juhtida avalikkuse tähelepanu diagnostika olulisusele patsientidele efektiivse ja ohutu ravi osutamisel. Põhja-Eesti Regionaalhaigla korraldab radioloogiapäeva tähistamiseks teisipäeval, 8. novembril kl 11.00 lühiseminari „¡Innovatsioon ja ¿inflatsioon radioloogias“ ning laupäeval, 12. novembril tasuta rinnauuringute päeva, mil meie radioloogid ja radioloogiatehnikud teevad vabatahtlikult terve päeva tasuta rinnauuringuid esitamata arveid haigekassale.
8. novembril 1895 tegi Wilhelm Conrad Röntgen oma kuulsa avastuse – X-kiired, mida hiljem hakati nimetama röntgenikiirteks. 120 aastaga on valdkond jõudsalt arenenud – radioloogias on uurimismeetoditena kasutusel röntgen, ultraheli, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia, angiograafia, ja hübriidkuvamine ning haiguste ravimiseks – röntgenkiirte kontrolli all tehtavad menetlused ning radioaktiivsed isotoobid. Radioloogiakeskuse ülemarst professor Sergei Nazarenko rõhutab: „Tänapäeva meditsiin esitab diagnostikale tõsiseid proovikivisid ja nõudlus hea diagnostika järele suureneb pidevalt, sestap on meie eesmärk pakkuda parimaid piltdiagnostilisi vastuseid haiguste ennetamise, avastamise, eritlemise, jälgimise ja ravivastuse hindamise käigus esile kerkivatele küsimustele, seda alates profülaktilisest rindkere röntgeniülesvõttest kuni kasvaja leviku kaardistamiseni kogu keha isotoopuuringul,“ lisades: „Koostöös klinitsistidega püüame alati leida igale patsiendile sobivaima uuringu või uuringute komplekti. Uuringutulemuste analüüs, tõlgendamine ja edastamine ning vajaduse korral täiendavate uuringute või soovituste väljapakkumine on kaalukas osa meie igapäevatööst.“
8. novembril kl 11.00 Regionaalhaigla X-korpuse 2. korruse diagnostika- ja anestesioloogiakliiniku nõupidamisteruumis toimuval seminaril „¡Innovatsioon ja ¿inflatsioon radioloogias“ osalevad ka Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk ja Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu. Diagnostika valdkonna arenguid ja probleeme käsitlevad ettekanded teevad prof Sergei Nazarenko ja radioloogiakeskuse juhataja dr Maret Talk, kes muuhulgas juhivad tähelepanu ka 2016. aastal teadusajakirjanduses ilmunud artiklitele, mis näitavad, et tänapäevaste radioloogia meetodite oskuslik kasutamine võimaldab kokku hoida ühiskonna ja ravikindlustuse raha. Põhjendatakse, miks hiljuti meedias kõlanud väide kordusuuringute massilisest tegemisest radioloogias ei ole tõene. Dr Talk näitlikustab: „Mõni aasta tagasi viidi PERHis läbi kordusuuringute (KT, MRT) analüüs, mille tulemusel saab väita, et kordusuuringud teostati põhjendatult ehk olid vajalikud diagnoosi panekuks ja haiguse dünaamika hindamiseks. Kui kõik uuringud on ühtses arhiivis Pildipangas, mis on kõigile tervishoiuteenuse osutajatele hõlpsasti ligipääsetav, siis puudub vajadus neid üle teha. Selline seis on kogu Eestis ning seda näitavad Eesti Haigekassa andmed.“
Käes on hingedekuu ning vastuseks Eesti Tervishoiu Muuseumis avatud näitusele „Loomulik surm“ saab muuseumi direktor Margus Jurkatam radioloogidelt kingiks sümboolse roosa lootuselindi, mille põimisid 26. augustil 2015 Läänemaa statsionaarse mammograafiakabineti avamisel Eesti Vähiliidu patroon ja Eesti Naisliidu esinaine Siiri Oviir ning tulevane ämmaemand ja aastaid Haapsalu Valget Daami kehastanud Maarja Sukles.
Laupäeval, 12. novembril on radioloogiakeskuses avatud rinnakabineti vastuvõtt, mammoloogi vastuvõtt, mammograafia kabinetid ja rinna ultrahelikabinet. Uuringutele kutsuti naisi vanuses 62 ja vanemaid, kes mujal Euroopas kutsutakse sõeluuringule, aga Eestis paraku mitte, ehkki rinnavähki haigestumise risk on ka selles vanuses endiselt kõrge. Oodati rinnakaebustega naisi ka nooremas eas eelkõige vanuses 45-49.
„Tahame radioloogide poolt sellise vabatahtliku tööga radioloogiapäeva tähistades juhtida avalikkuse tähelepanu sellele, et Eestis on rinnavähi varase avastamise osas veel palju ära teha. Esmalt oleks aeg sõeluuringu sihtgruppi laiendada nii, et see arvestaks Euroopa juhiseid,“ ütles dr Maret Talk, rõhutades: „Rinnavähi korral on otsustavalt tähtis jõuda ravile vähi varases staadiumis.“
Tasuta rinnauuringute päevale registreerimine on suure huvi tõttu lõppenud, küll aga kutsume jätkuvalt rinnavähi sõeluuringule 1956; 1958; 1960; 1962; 1964; 1966 aastal sündinud naisi ning skriiningu sihtrühma mitte kuuluvatel rinnaprobleemidega naistel soovitame pöörduda pere- või eriarsti saatekirjaga Regionaalhaigla rinnakabinetti.
Ajakirjanikud on oodatud üritusi kajastama!
Kontakt Urve Pals, tel 5692 6865