Patsiendiohutus nõuab järjepidevat tegutsemist

Regionaalhaigla pöörab kukkumiste ennetamisele süsteemset tähelepanu

30.09.2024

Regionaalhaigla pöörab kukkumiste ennetamisele süsteemset tähelepanu, et hoida oma patsientide tervist.

„Rahvusvahelised uuringud näitavad, et umbes 3% patsientidest kukub haiglas ja neist 30% saab vigastusi, näiteks luumurru. Lisaks füüsilistele vigastustele jätab kukkumine sügava jälje ka vaimsele tervisele, eriti eakate ja haiglapatsientide seas, mis piirab edasist aktiivsust ja on tõsiseks riskiteguriks järgnevale kukkumisele,“ ütleb Regionaalhaigla juhatuse liige õendusdirektor Katre Zirel ning lisab: “Seetõttu on väga oluline kukkumiste ennetamisega süsteemselt tegeleda ja vähendada riske võimalikuks kukkumiseks.“

Regionaalhaigla kukkumiste ennetamise projektijuhi Reelika Kaljuranna sõnul tegeleb kukkumiste ennetamisega Regionaalhaiglas interdistsiplinaarne meeskond. „Igal haiglaravi patsiendil hindame haiglasse saabumisel kukkumisriski, kõrge riskiga patsientidele paneme kollase randmepaela ja koostame plaani kukkumisriski vähendamiseks. Oleme oma personali jaoks välja töötanud koolitusprogrammi, et nad märkaks ja teaks kukkumisriske ning oskaksid tõhusalt tegutseda kukkumise ärahoidmiseks. 23. septembril toimub Regionaalhaiglas esimene kukkumiste ennetamise teemaline seminar, kuhu on oodatud kõik töötajad,“ räägib Kaljurand.

Nii Katre Zirel kui ka Reelika Kaljurand rõhutavad, et palju saavad kukkumiste ennetamiseks ära teha ka patsiendid ise ning nende lähedased. „Tuleb kanda õigeid jalanõusid, need peaksid olema libisemiskindla tallaga ja tagant kinnised. Samuti on oluline kuulata haigla personali soovitusi nii abivahendi kasutamise kui liikumise suhtes,“ annab Kaljurand soovitusi.

Regionaalhaigla on koostanud lühikesed ja näitlikud ühe minuti õppimised, mis on leitavad Patsiendikooli lehelt ning samuti on kukkumiste ennetamise teemaline info leitav Traumakeskuse veebilehelt.

Kukkumised on globaalne probleem, mis on maailmas liiklusõnnetuste järel teisel kohal tahtmatute vigastuste ja surmade põhjustajana. Igal aastal kukub maailmas 37,3 miljonit inimest nii tõsiselt, et vajatakse arstiabi ja sureb hinnanguliselt 684 000 inimest, kellest üle 60-aastased on seotud kõige rohkem surmaga lõppevate kukkumistega (WHO).