PERHi rinnakabinet.JPG

Regionaalhaigla ootab naisi rinnakabinetti

02.07.2013

Eelmise aasta septembris avas Regionaalhaigla Mustamäe haiglahoone X-korpuse radioloogiakeskuses rinnakabineti.

Rinnakabinet on mõeldud naistele, kellel on rinna-alaseid probleeme või küsimusi. Radioloogiakeskuse juhataja ning rinnakabineti loomise üks initsiaator dr Maret Talk rõhutas: „Püüame luua omalaadset rinna teabetuba, kust saab rinnaküsimustes asjalikku infot. Rinnakabineti loomisega astume sammu patsiendile lähemale – teeme talle juurdepääsu nõustamisele võimalikult lihtsaks.“

Dr Talk viitas, et Eestis toimib rinnavähi sõeluuring, mis on väga vajalik. "Aga samas näitab haigestumise vanuseline statistika, et rindu peaks kontrollima olulisemalt laiemas eagrupis kui seda tänane skriining võimaldab“, märkis dr Talk ning lisas: "Rinnakabinet on samm patsiendikesksuse suunas, saades oluliseks lüliks juba töötava rinnakeskuse juures, kus ühtses piltdiagnostika üksuses toimivad mammograafia, ultraheliuuringud, rinna MRT ning SPEKT diagnostika.“

Rinnakeskus töötab täismahus Mustamäel 2011. aasta algusest, mil Hiiult koondusid siia mammoloogid, rinnakirurgid ning kiiritus- ja keemiaravi arstid, kes töötavad ühtses meeskonnas koos kogenud radioloogide, patoloogide, nukleaarmeditsiini spetsialistide ning teiste eriarstidega. Patsiendid saavad parima nüüdisaegse diagnostika, sh rinna magnetuuringud ja nukleaarmeditsiinilised „valvurlümfisõlme“ uuringud, tänu millele saab valida optimaalseima, võimalusel rinda säästva ravi. Pärast kasvaja eemaldamist on tagatud võimalus rinda taastavateks plastikalõikusteks. Ravijärgse elukvaliteedi küsimustes nõustab vajadusel meie palliatiivravi meeskond. Nõu saab küsida ka meditsiinigeneetikult.

"Arvestades, et rinnavähk on naistel pahaloomulistest kasvajatest kõige sagedasem haigus, siis arstidena soovitame, et naised võiksid hakata vähemalt 40.-45. eluaastast rindu regulaarselt kontrollima. Tänane sõeluuringu eagrupp – 50-62 eluaastat – on kahjuks kitsas,“ nentis dr Talk ja lisas: „Siin ongi rinnakabineti töömaa: kui patsient ei kuulu n-ö sõeluuringu aastatesse, siis saab ta ise aktiivsust üles näidata. Eelkõige on oodatud naised alates vanusest 40 aga ka vanemad naised, sest viimased uuringud on näidanud, et ka pärast 62. eluaastat, mil meil sõeluuring lõpeb ja isegi pärast 74. aastat rinnavähi sagedus ei lange, vaid on endiselt kõrge.“

Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja dr Vahur Valvere sedastas: „Mis puudutab rinnavähiga patsientide ravi, siis kõik ravivõimalused − rinda säästev onkoplastiline, vajadusel rinda taastav kirurgia, nüüdisaegse moodsa aparatuuriga läbi viidava kiiritusravi planeerimine ja ravi, erinevatele uutele tsütostaatikumide kombinatsioonidele baseeruv keemiaravi, innovaatiline bioloogiline ravi ja hormoonravi − on Regionaalhaiglas esindatud. Parim ravitulemus saavutatakse tihti aga nende ravimeetodite oskuslikul omavahelisel kombineerimisel ning meil on selleks olemas tugev ja hea meeskonnaga kompetentsikeskus.“

Rinnakabinetti saavad naisi suunata perearstid, eriarstid ja ämmaemandad, st saatekiri on vajalik. Pärast konsultatsiooni suunatakse patsient vajadusel edasi uuringutele ja rinnaspetsialistide vastuvõtule. Rinnakabineti õde-nõustaja vastuvõtule saab registreeruda telefonil 617 1049 või haigla kodulehel www.regionaalhaigla.ee asuva digiregistratuuri kaudu. Rinnakabinet töötab E, T, K kella 10-16 ja N kella 12-18.