Regionaalhaigla neerupäev tõi kohale üle 700 inimese
11.03.2010Käesoleva aasta rahvusvahelise neerupäeva juhtmõte on ergutada inimesi kontrollima oma neerusid ning pakkuda tasuta neeruhaiguse skriiningu võimalust. Selle puhul korraldas Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakond koostöös haigla laboratooriumiga täna neeruinfopäeva, kus inimestel oli võimalik kella 9-12 anda uriini- ja vereanalüüse neerufunktsiooni hindamiseks.
Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Lumani sõnul oodati senise neerupäevade tähistamise kogemuse järgi analüüse andma ca 200-300 inimest. „See, et selle päeva vastu tundis huvi üle 700 inimese, oli meile väga suureks üllatuseks,“ märkis dr Luman ning lisas, et asju korraldati operatiivselt ümber: „Me täname kõiki, kes säilitasid selles suures rahvamassis rahu ja mõistva suhtumise!“
Dr Lumani sõnul ei jäänud paljud ootama, kuna järjekorrad olid tõesti pikad. Kes tagasi pöördusid said kaasa soovituse pöörduda neerude kontrollimiseks perearsti poole. Dr Luman toonitab: „See on lihtne ja odav, sest põhilised on ikkagi uriinianalüüs - mikroalbuminuuria või proteinuuria määramine; vereanalüüs kreatiniinile, et määrata neerufunktsioon glomerulaarfiltratsiooni kaudu ning vererõhu mõõtmine.“ Pärast analüüsitulemuste selgumist saab perearst vajadusel suunata täiendavale nefroloogi vastuvõtule.
Neerupäeval osalejatel on analüüside tulemusi võimalik vaadata alates 16. märtsist 2010 oma uuringu numbri järgi Regionaalhaigla kodulehelt www.regionaalhaigla.ee või küsida 15. märtsil kella 11.00-13.00, 16. märtsil kella 10.00-12.00 või 17. märtsil kella 12.00-14.00 telefonidel 617 1215 ning 617 1220
Rahvusvahelise Nefroloogide Selts ja Rahvusvahelise Neerufondide Föderatsioon on kuulutanud märtsi teise neljapäeva ülemaailmseks neerupäevaks, mida sellel aastal tähistatakse juba viiendat korda. Ülemaailmse neerupäeva eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust neerudest, nende ülesannetest ning võimalikest ohtudest.
Neerud filtreerivad iga päev 200 liitrit verd ning eemaldavad organismist ainevahetuse jääkained ja ülearuse vedeliku. Neerud aitavad kontrollida ka vererõhku, toota punaseid vereliblesid ja reguleerivad luu ainevahetust. Dr Merike Luman juhib tähelepanu: „Neerukahjustus kulgeb sageli varjatult, mistõttu jääb neeruhaiguse avastamine ja ravi hiljaks. Neeruhaigus puudutab tunduvalt rohkem inimesi kui osatakse arvata. Erinevate uuringute alusel on näidatud, et üks inimene kümnest kannatab mingi neeruhaiguse või -kahjustuse all.“