news_9511.jpg

Regionaalhaigla fuajeed kaunistab kunstiteos "Avalon"

03.01.2019

Regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnaku fuajeesse loodud kunstiteos „Avalon“ on paigaldatud. Teos koosneb seitsmest kõrgkuumuses põletatud seemnekujulisest keraamilisest skulptuurist, mille kunstnikeühendus  Argo Männik, Ester Faiman ja Lauri Kilusk on käsitsi modelleerinud ja katnud sobiva glasuuriga.

Kunstiteose hankimiseks korraldas Regionaalhaigla vastavalt Kunstiteoste tellimise seadusele ideekonkursi aprillis 2016. Kunstiteos telliti täiendama Mustamäe meditsiinilinnaku avaliku ala sisekujundust, märksõnadega loodus ja tervise rada. Oluline on ka, et kunstiteos haakub meditsiinilinnaku keskseks kohaks olevas aatriumis paikneva juba loodud pargi kujundusliku kontseptsiooniga.

“Meile oli oluline, et kunstiteos oleks positiivse ja harmoonilise üldmõjuga ning pakuks igapäevaselt haigla külastajatele ja töötajatele rõõmu,“ ütles Regionaalhaigla majandusteenistuse juhataja Tõnu Talisainen ja lisas: „Konkursi võitnud töö „Avalon“ on just selline – elujaatav ja positiivne, kasutades seemnest võrsuvaid taimi kõige elava sümbolina.“

Regionaalhaigla meditsiinilinnaku avaliku ala terviklik sisekujunduse kontseptsioon on “Tervise rada”. Tervise rada hõlmab haigla peasissekäiku, vestibüüli ja haigla keskset liikumisteed, millest hargnevad kõrvalteed erinevatesse haigla osadesse. Sisekujunduse kontseptsiooni märksõnadeks on loodus ja lootus; meie kõigi soov olla terve või saada terveks; meie lootused, ootused, soovid; me kõik oleme osake loodusest; loodus kui rahustav keskkond, mis on meie hinge ja tervise kodu; tervis kui elu alus ja rada, mida käime.

Ideekonkursi võidutööd „Avalon“ tutvustas kunstnikerühmitus Argo Männik, Ester Faiman ja Lauri Kilusk nii: „Seemnest võrsub kõik elav ning tungib ka takistustest hoolimata kõrgemale, valguse poole. Sünni ime on alati hämmastav – paned seemne mulda ja sellest kasvab kaunis päevalill, maitsvate viljadega õunapuu või takjas, mille ogalise õienuti saab sõbra kampsuni külge sabaks sokutada. Loodus on kõikvõimas ja imeline ning metsas või aasal jalutamine toob hinge rahu.
Seega oleme otsustanud tuua aatriumisse kujundatud talveaia ka koridori ja vestibüüli, paigutades sinna üleelusuurused keraamilised seemnekujulised skulptuurid, millesse tehtud spetsiaalsetesse avadesse saab kasvama panna antud tingimustesse sobivad taimed. Valisime põneva ja vastandliku vormi tõttu välja õunaseemne ja kirsikivi. Õuna kui sümbolit on laialdaselt kasutatud lugematutes legendides, muinasjuttudes ja müütides. Keldid teadsid üht püha paika, ookeani keskel asuvat Avaloni saart (Õunasaar), kus ei tuntud haigusi, vanadust ega surma. Kirsipuude õitsemise aeg on jällegi suur püha jaapanlastele ning mõjutatud mõtteviisist, et loodus ja inimene on omavahel tugevalt seotud.
Kui erinevaid taimede seemneid suurenduse all uurida, siis selgub, et need on väga huvitava vormiga ja peene, põneva faktuuriga. Neist tugevalt suurendatud vormidest on näha detaili ilu, mis muidu inimsilmale kaotsi läheb.
Keraamika materjalina annab orgaaniliselt edasi taimse materjali värvi ja struktuuri, kuid samas on glasuuritud pind hästi puhastatav. Suuremõõtmelised objektid on käsitsi modelleeritud kvaliteetsest kõrgkuumussavist ja põletatud unikaalses puupõletusahjus 1260 c kraadi juures. Kivinõukeraamika on ülimalt vastupidav materjal. Objektid on glasuuritud naturaalsete loodussõbralike glasuuridega, mis annavad mitmekesise dekoori ja sileda pinnaviimistluse. Skulptuurid kinnitatakse põranda külge nii, et ei oleks ohtu, et need ümber kukuks ja kedagi ohustaks.“

Kunstiteoste tellimise seadus näeb ette avaliku otstarbega hoone ehitustöödega kaasnevat kunstiteoste tellimise kohustust avaliku ruumi esteetilise rikastamise eesmärgil. Seadus jõustus 01.01.2011. Euroopa liidu Regionaalarengu fondi toetusel on Regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnakule juurde ehitatud 37 200m² ja rekonstrueeritud 20 136m².