Regionaalhaigla avab rahvusvahelisel neerupäeval DialüüsiFoorumi

09.03.2009

Põhja-Eesti Regionaalhaigla avab rahvusvahelisel neerupäeval, 12. märtsil kell 14 Tallinna kesklinnas Foorumi keskuse (Narva mnt 5) neljandal korrusel uue dialüüsiravi koha – DialüüsiFoorumi.

Kuue hemodialüüsiaparaadiga uue keskuse avamisega paraneb kroonilist neerupuudulikkust põdevate ning dialüüsiravi saavate patsientide ravi kättesaadavus. Regionaalhaiga dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Luman ütles: „Stabiilses seisundis ehk nn ambulatoorselt dialüüsis käivad patsiendid tunnevad end vähem haigena, kuna ei pea ravil käima haiglas. DialüüsiFoorumi asukoha tõttu kesklinnas on patsientidel ravil käimine hulga mugavam ja vähem aeganõudvam. Nende elukvaliteet paraneb.“ Dr Luman lisas, et DialüüsiFoorumi asukoht Tallinna kesklinnas on hea ka ühiskondliku transpordi ühenduse tõttu.

Maailmas põeb ligi miljon inimest kroonilist neerupuudulikust, mis tähendab, et nende neerutegevus ei muutu enam kunagi normaalseks ning nad vajavad neerude tegevust asendavat ravi. Eestis on ca 200 dialüüsipatsienti vanuses 20-82 aastat, kes vajavad pidevat ravi ning kelle puhul regulaarselt dialüüsravis käimine kuulub nö elustiili juurde. Olemas on kolm ravimoodust: neeru siirdamine, hemodialüüs ning ambulatoorne peritoneaaldialüüs. Dr Merike Lumani sõnul on hemodialüüs kõige tõhusam meetod jääkainete ja liigse vedeliku kehast eemaldamiseks. Seda tehakse aparaadi abil, millega on ühendatud dialüsaator ehk filter, mida kutsutakse ka kunstneeruks. Hemodialüüsi raviks teostatakse patsiendile eelnevalt väike operatsioon statsionaarse fistuli ehk veretee loomiseks. Hemodialüüsiravi toimub kolm korda nädalas 4-5 tundi korraga.
Regionaalhaiga dialüüsi ja nefroloogia osakond alustas Mustamäel tööd 2002. aastal. Aasta-aastalt on dialüüside arv kasvanud, dr Luman selgitab: „Kui me 2002. aastal kuue aparaadiga alustasime ning tegime 961 dialüüsi, siis 2008. aastal töötasime kümne aparaadiga ning tegime kokku 5298 dialüüsi. Ehkki dialüüside arv on pea kuuekordistunud, oleme töötanud mitmes vahetuses võimete piiril. Meid on pikka aega vaevanud ruumipuudus. Kümme dialüüsikohta on paiknenud ühes ruumis, sellest tulenevalt on kõrvuti ravi saanud väga raskes seisundis täiendavat haiglaravi vajavad patsiendid kui ka stabiilses seisundis nn ambulatoorselt dialüüsis käivad patsiendid. See on olnud psühholoogiliselt raske just viimastele.“ Dr Merike Luman rõõmustab, et tänu DialüüsiFoorumile on võimalik pakkuda nii patsientidele kui ka töötajaile paremaid tingimusi ning parendada ravi kättesaadavust. Regionaalhaigla Mustamäe korpuses asuvasse dialüüsi ja nefroloogia osakonda jääb 7 kohta raskemas seisundis patsientidele ning kesklinna DialüüsiFoorumis on 6 kohta stabiilses seisundis patsientidele.

Neeruhaigused tulevad jutuks ka 17. aprillil Eesti Rahvusraamatukogus toimuval interdistsiplinaarsel koostööseminaril „Neer“.