Ravimite koostoimete andmebaas SFINX – esimesed kogemused PERH-is
01.07.2015Regionaalhaiglas läbi viidud uuringust selgus, et kahekuulisel perioodil väljakirjutatud retseptid genereerisid 1396 hoiatust vältida valitud ravimi kooskasutamist varasemate ravimitega.
Regionaalhaiglas on alates 2014 aasta lõpust kasutusel SFINX (Swedish, Finnish, INteraction X-referencing) andmebaas, milles kirjeldatud ravimite koostoimete riskitase kuvatakse arstile arvutiekraanil retsepti väljakirjutamisel või soovi korral ka haigla infosüsteemiga integreeritud lahenduses.
„Automaatne abivahend on kindlasti hea abimees raviarstile kiire teabe saamiseks, kuid seda tuleb kasutada asjakohases kontekstis,“ rõhutas kliiniline farmakoloog ja vanemarst-kardioloog dr Toomas Marandi. Dr Marandi sõnul tuleb pidada heaks tavaks, et iga uue meetodi rakendamisega kaasneb tulemuste analüüs ja selle arutelu kolleegidega. Nii toovad innovatiivsed lahendused ravidiagnostilises tegevuses patsiendile suurimat kasu. "Selliselt tegime ka Regionaalhaiglas, kus analüüsisime SFINX andmebaasi juurutamise algperioodi," märkis dr Marandi.
Uuringu tulemustest
Käesoleva aasta aprilli- ja maikuu jooksul kirjutasid Regionaalhaigla arstid 51 312 retsepti, sellest 21 408 meestele ja 29 904 naistele. Kirjutatud retsept genereeris eelneva 180 päeva jooksul kirjutatud retsepte arvesse võttes 8232 (16%) C klassi ja 1396 (2,7%) D klassi koostoime hoiatust. Vanusegruppide omavaheline võrdlus näitas, et tõsiste koostoimete tekkerisk on suurem vanemaealistel patsientidel. D klassi koostoimeteavitused olid rohkem seotud psühhiaatrite ja kardioloogide kirjutatud retseptidega.
Diagnooside lõikes olid D klassi koostoimeteavitustega seonduvalt esiplaanil südame rütmihäirete, hüpertensiooni, ärevushäirete, skisofreenia ja depressiooni raviks ordineeritud ravimite retseptid, ravimipaaride lõikes aga propafenoon-metoprolool, diasepaam-karbamasepiin, metoprolool-verapamiil ja venlafaksiin-paroksetiin. Võrreldes jaanuariga 2015 oli enimlevinud mittesoovitavate koostoimepaaride hulgast taandunud klopidogreel-omeprasool ja klopidogreel-esomeprasool.
Dr Marandi sõnul on andmebaasi kasutamise esimene kogemus positiivne, kuid tehniline lahendus vajab veel timmimist. Vajalik on lisada info varasemalt väljaostetud ravimite koguste kohta, et vältida nt paar kuud tagasi kasutatud ja ammu lõppenud lühikeste ravikuuride arvestamist ohuteadete genereerimisel.
Tohter toonitas, et SFINX ega teised elektroonilised andmebaasid ei asenda patsiendiga rääkimist ja vajadust täpsustada, milliseid retsepti- ja käsimüügiravimeid või muid aineid patsient tegelikult kasutab. Hoiatuste interpreteerimisel tuleb arvestada ka erialaseltside poolt väljatöötatud ravisoovitusi ja konkreetse patsiendi tervisliku seisundi dünaamilisi muutusi nt haiguse kulust ja ravist tulenevatel põhjustel. Ravimitega seonduvate riskide vähendamiseks on vajalik patsiendipõhise ravimilehe töölerakendamine riiklikul tasandil.
„Meie haigla andmeid tuleb käsitleda kui baasteadmist meie tänasest olukorrast ja kui nurgakivi koostoimetega seonduvate riskide teadvustamisel,“ märkis dr Marandi kokkuvõtvalt.
SFINX andmebaasist
SFINXi uuendatakse 4 korda aastas, selles on andmed umbes 19000 ravimipaari koostoime kohta, mis puudutavad 1428 substantsi. Andmebaasis registreeritud koostoimed on toimeainepõhised, kuid arvestavad lisaks ravimvormide eripärasid ja on klassifitseeritud kliinilise olulisuse (A kuni D) ning tõenduspõhisuse järgi (0 kuni 4). Näiteks kuuluvad C klassi kliiniliselt olulised koostoimed, mida saab juhtida näiteks annuse kohandamisega ja D klassi kliiniliselt olulised koostoimed, mida tuleb pigem vältida; 4 taseme tõenduspõhisus aga põhineb asjakohase patsiendirühma seas läbiviidud kontrollitud uuringutest saadud andmetel.
Uuringu tulemusi kirjeldav suuline ettekanne „Drug - drug interaction database SFINX – first results from North Estonia Medical Centre, Estonia” esitati Euroopa Kliinilise Farmakoloogia Ühingu XII kongressil Madriidis. Ettekande autoriteks olid Toomas Marandi, Laura Orav ja Allan Kändmaa Põhja-Eesti Regionaalhaiglast ning Siim Nahkur, Celsius Healthcare’st.