Ravi kättesaadavus vähihaigetele
14.12.2005SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja haigekassa vahel sõlmitud lepingu maht onkoloogiliste haiguste raviks on piisav selleks, et õigeaegselt teenindada kõiki patsiente, sh ka esmaseid spetsialisti juurde pöördujaid.
Perearsti poolt suunatud onkoloogilise haiguse kahtlusega patsient pääseb eriala spetsialisti juurde 1-2 nädalaga. Omal initsiatiivil keskusesse pöördujal on ooteaeg pikem, tänase päeva seisuga tuleb isikul, sõltuvalt probleemist, oodata veebruari keskpaigani.
Peale arsti vastuvõttu viiakse läbi vajalikud uuringud. Onkoloogilise haiguse diagnoosiga patsiendi edasise ravitaktika määrab arstidest koosnev konsiilium, mitte arst üksi. (Konsiiliumid kogunevad kaks korda nädalas.)
Näiteks on täna ravijärjekorrad operatsioonidele 2-3 nädalat, keemiaravi on võimalik alustada tulenevalt näidustustest.
Kui patsienti on opereeritud, siis vajab inimene taastumiseks aega kuus nädalat, ning alles seejärel saab alustada keemiaraviga. Vastavalt vajadusele määratakse talle 2-6 keemiaravikuuri, mille ajad broneeritakse andmebaasis koheselt. (See tähendab, et ajad on broneeritud juba ka järgmisse aastasse.)
Seoses ravimahtude pideva kasvuga keemiaravis on onkoloogiakeskuses tekkinud üksikuid probleeme ravimahtude õige broneerimisega infosüsteemi, mis pole seotud haigekassa lepingu mahuga.
Arstide konsiiliumid järgivad pidevalt neile eraldatud haigekassa lepingu mahtu ning selle täitmist. Kui see osutub ebapiisavaks, siis informeeritakse sellest vastavaid teenistusi ning sisemiste ressursside arvelt jagatakse mahud ümber. Detsembrikuus esines tõesti lepingumahu ületamist keemiaravis rinnavähi ja lümfoomi puhul. See probleem on tänaseks lahendatud.