Kliinilise toitmise töörühm

Rahvusvahelisel seminaril ja koolitusel saavad kokku soolepuudulikkuse ja kliinilise toitmise spetsialistid

31.10.2017

Eesti Kliinilise Toitmise Seltsi (EstSPEN) 10. sünnipäeva puhul toimub 3. novembril Põhja-Eesti regionaalhaigla Mustamäe korpuse (J. Sütiste tee 19)  suures saalis soolepuudulikkuse ja komplitseeritud sooleprobleemidega patsientide haiglasisest ja –välist toitmist ja ravi puudutav multidistsiplinaarne rahvusvaheline seminar, millele järgneb 4.-5. novembril kahepäevane Balti Kliinilise toitmise kursus „Soolepuudulikkus ja kliiniline toitmine“.

Seminari eesmärk on pakkuda teavet praktilisest kliinilise toitmise rakendamisest erinevates situatsioonides ning komplitseeritud sooleprobleemidega patsientide multidistsiplinaarsest käsitlusest. Samuti antakse ülevaade kliinilise toitmise korraldusest Eestis. Lektoritena astuvad üles nii tunnustatud rahvusvahelised eksperdid Hollandist, Inglismaalt, Horvaatiast, Sloveeniast, Eestist kui teistest Balti riikidest.

EstSPENi presidendi, Regionaalhaigla kliinilise toitmise konsultandi dr Hanna-Liis Lepa sõnul on soolepuudulikkuse patsiente vähe ning nende ravi ja toitmine on kallis. Dr Lepp rõhutab: „Selle efektiivne korraldamine eeldab erialade tihedat koostööd, head meditsiini tugiteenuste struktuuri ning kogemuste vahetamist kolleegidega. Sellest aastast on teenus ka Haigekassa hinnakirjas ning olnud kättesaadav regionaalhaiglate patsientidele, mis omakorda on võimaldanud tänaseks mitmete patsientide elulemust ja elukvaliteeti oluliselt parandada. Antud teenus on kulutulus ühiskonnale, kuna võimaldab senini haiglaravi vajanud patsientide arvelt voodipäevakulude kokkuhoidu.“ Sarnast lahendust ootavad ka koduse enteraalse e soolesisese toitmise teenust vajavad patsiendid, keda on juba kordades rohkem. Dr Lepp juhib tähelepanu: „Koduse enteraalse toitmise teenuse rakendumine võimaldaks kokkuhoidu ravikuludelt ka soolepuudulikkuse haigetel ning sellise teenuse rahastusvõimalusi ja kulutulusust erinevate riikide kogemusel arutatakse ka reedese seminari pärastlõunal toimuval paneeldiskussioonil.“

Seminarile on registreerunud üle saja kirurgi, anestesioloogi, gastroenteroloogi ja siduserialade esindaja Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Horvaatiast ja Soomest. Oodatud on ka ravikindlustuse ja sotsiaalministeeriumi esindajad. 

Seminarile järgneb 4.-5. novembril X Balti Kliinilise Toitmise Kursus „Soolepuudulikkus ja kliiniline toitmine“, mille raames toimub ka Euroopa Kliinilise Toitmise Seltsi (ESPEN) rahvusvaheline koolitus „Pankrease- ja maksapuudulikkusega patsiendi kliiniline toitmine“.

Nii seminari kui ka kursus töökeel on inglise keel.

Seminari ja kursuse kava