Y-korpus

Alates 6. märtsist on avatud Regionaalhaigla uus Y-korpus, kus asuvad onkoloogia – ja hematoloogiakliiniku päevaravi ja palatiosakond ning hematoloogiakeskuse palatiosakond.
Keemiaravi päevaravi osakonna leiate esimeselt korruselt ja statsionaarse ehk palatiosakonna kolmandalt korruselt.
Hematoloogia palatiosakond on teisel korrusel.
Kuna uus Y-korpus on alles avatud, vabandame võimalike ebamugavuste pärast! Kui teil on täpsustavaid küsimusi, võtke palun ühendust Regionaalhaigla infotelefonil 6171300.

Kiiritusravi keskus

Vähiravi kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla interdistsiplinaarse vähiravikeskuse kodulehelt.

Keskuse põhieesmärk on tagada patsientidele õigeaegne kättesaadavus efektiivseks, tõenduspõhiseks, tehnoloogiliselt innovaatiliseks ja ohutuks kiiritusraviks.

Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku koosseisu kuuluvas kiiritusravi keskuses ravitakse ca 2/3 kõikidest kiiritusravi saavatest haigetest Eestis.

Kiiritusravi tehti meie haiglas esimest korda juba 65 aastat tagasi, suurema osa sellest ajast on kiiritusravi tehtud Eesti Onkoloogiakeskuse koosseisus Hiiul. 2011. aastal kolisime Mustamäe meditsiinilinnaku uude tänapäevasesse hoonesse, kus ravivõimalused oluliselt laienesid. 

Kiiritusravi meeskonda kuuluvad onkoloogid (kiiritusravi arstid), radioloog, füüsikud (neist kolmel on doktorikraad), dosimetristid, radioloogia ja kiiritusravi tehnikud, õed, hooldajad, insenerid ja sekretärid.

Kiiritusravi arstid osalevad kõikides pahaloomuliste kasvajate multidistsiplinaarsetes paikmepõhistes konsiiliumites ja töörühmades ning konsulteerivad kiiritusravi vajavaid patsiente ka Ida- ja Lääne-Tallinna Keskhaiglas, Tallinna Lastehaiglas ning suunatuna teistest Eesti raviasutustest.

Kiiritusravi keskuse struktuur

Kiiritusravi keskuse koosseisu kuuluvad

Kiiritusravi statsionaarses osakonnas XII korrusel teostatakse ka samaaegset radiokemoteraapiat.

Viimase kuue-seitsme aastaga on loodud uue tänapäevase kiiritusravi planeerimise ja raviaparatuuriga kiiritusravi keskus.

2009. aastal läbisime IAEA/QUATRO rahvusvahelise auditi, mis päädis IAEA sertifikaadiga osakonna kui kompetentsikeskuse tunnustamisega. 2019. aastal läbisime peale mitmete uute ravitehnikate kasutuselevõttu taas IAEA/QUATRO auditi, kus taaskord tunnustati meid kompetentsikeskusena.

2020. aastal raviti kiiritusravi keskuses üle 1600 patsiendi, tehti üle 21 300 väliskiiritusravi ja 400 lähiravi protseduuri. Kiiritusravi arstidel oli 11 500 ambulatoorset vastuvõttu ja pea 6000 osalemist erinevates paikmepõhistes konsiiliumites. Kiiritusravi õdede iseseisvaid vastuvõtte ja konsultatsioone oli kokku 2800.

Keskuse töö tähtsaim näitaja on ravikvaliteet. Viimasel kümnendil on olulised investeeringud kiiritusravi seadmetesse saanud teoks tänu IAEA (Rahvusvaheline Tuumaenergiaagentuur) ja Regionaalhaigla edukale koostööle, mis on teinud võimalikuks kiiritusravi arendamise tänapäevasele tasemele. Keskuse kiirgustegevusloa leiate SIIT.

Keskuse personal osaleb rahvusvahelistes kliinilistes ja teadusuuringutes, ilmunud on erinevaid  publikatsioone rahvusvaheliselt tunnustatud erialakirjanduses, oleme esinenud ettekannetega rahvusvahelistel konverentsidel.

Seadmed

Kiiritusravi osakonnas on spetsiaalne kiiritusravi planeerimiseks kohandatud kompuutertomograaf-simulaator (KT, GE LightSpeed RT16). Väliskiiritusravi planeerimiseks kasutame KT kõrval ka magnetresonantstomograafiat (MRT) ja positronemissioontomograafiat (PET). Väliskiiritusraviks kasutame firma "Varian Medical Systems" lineaarseid kiirendeid paljuleheliste kollimaatoritega (MLC 80 & 120) ja MV/kV (OBI) kuvamisseadmetega. OBI-seade võimaldab teha koonus-väljaga kompuutertomograafiat (CBCT), mis annab kolmemõõtmelise anatoomilise informatsiooni kasvaja ja kriitiliste organite paiknemisest kiiritusravi ajal. Lähiraviks kasutame firma Elekta AB Stockholm seadet Flexitron, mis võimaldab erinevaid õõne- ja koesiseseid aplikatsioone. Kuvamispõhist lähiravi planeerime röntgenülesvõtete, KT, MRT ja sonograafia abil. Kasutame kahte lineaarkiirendit Truebeam (Varian), millega on võimalik teha intra- ja ekstrakraniaalset stereotaktilist kiiritusravi ehk radiokirurgiat (SBRT, SRS).

Kiiritusravi keskuses teostatavad raviteenused

Kiiritusravi teostame erinevatele pahaloomulistele kasvajatele vastavalt rahvusvaheliselt tunnustatud ravijuhistele. Iga kasvajapaikme ravile on spetsialiseerunud vastav kiiritusravi onkoloog.

  • kasvaja 3D-kujuga kohandatud (konformne) väliskiiritusravi (3D-CRT)
  • intensiivsusmoduleeritud väliskiiritusravi (IMRT)
  • mahuliselt moduleeritud väliskiiritusravi (VMAT)
  • intra- ja ekstrakraniaalne stereotaktiline kiiritusravi ehk radiokirurgia (SRS ja SBRT)
  • piltjuhitav väliskiiritusravi (vajaduse korral koos röntgenkontrastsete markeritega, IGRT)
  • teostame hingamisega kohandatud kiiritusravi vasakule rinnanäärmele, et kaitsta südant
  • rinnanäärme kiiritusravi kõhuli asendis (sobib suure rinna korral)
  • 4D kiiritusravi planeerimine kopsukasvajatele
  • samaaegne radiokemoteraapia ja kiiritusravi koos märklaudravimitega
  • lähikiiritusravi (brahhüteraapia) günekoloogilistele ja rinnanäärme kasvajatele
  • koesisene lähikiiritusravi permanentsete radioaktiivsete implantaatidega eesnäärme kasvajatele (I-125)
  • vähihaigete esmased ja korduvad konsultatiivsed vastuvõtud
  • kiiritatud haigete ravijärgne järelkontroll
  • kiiritusravi õdede iseseisev vastuvõtt patsientide nõustamiseks, kiiritusreaktsioonide jälgimiseks ja raviks

Koolitus

Personal on järjepidevalt saanud erialast koolitust Euroopa kiiritusravi keskustes.
2004. aastast oleme Tartu Tervishoiu Kõrgkoolile partner radioloogiatehnikute koolitamisel kiiritusravi alal. Koolitame kiiritusravi alal Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli füüsikuid ning biomeditsiinitehnika insenere. Keskuses toimub onkoloogia residentide erialane koolitus. 

Koostöö

  • Rahvusvahelise Tuumaenergiaagentuur (IAEA)
  • Keskus on ESTRO ((European Society for Radiotherapy and  Oncology) institutsionaalne liige
  • Oleme alustanud koostööd EORTC kiiritusonkoloogia ja pea ja kaela kasvajate töögrupiga
  • Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool
  • Tartu Tervishoiu Kõrgkool
  • Tallinna Lastehaigla, Tallinna keskhaiglad, Tartu Ülikooli Kliinikum
  • Eesti Onkoloogide Selts

Kiiritusravi keskus

Maili Ploompuu

sekretär

617 1561

Kätlin Tiigi

Kiiritusravi keskus

Kätlin Tiigi

juhataja

617 1186

Kiiritusravi keskus

Mikk Saretok

ülemarst

617 1180

Kiiritusravi keskus

Elenor Aarsoo

keskuse õendusjuht

617 2445

Patsiendid tunnustavad meid

Tere! Sooviks teha maani kummarduse kiiritusravis töötavatele tehnikutele ning õele (Kärt). Mitte vaid see mida nad teevad, vaid KUIDAS nad seda teevad. Mentaalselt ja lõpus ka füüsiliselt on see teekond raske ehk iga päev seal käia. Tänu nende inimeste suhtumisele oli see teekond tunduvalt kergem. Mul ei tekkinud kordagi tunnet, et ma olen lihtsalt järgmine patsient (samas arvestades, et päevas käib neid sealt väga palju läbi), vaid et ma olen kohas, kus see, kuidas ma end tunnen, läheb korda, päriselt. Kuna ravis väga suurt rolli mängib Sind ümbritsevate inimeste suhtumine. Seega veelkord suured-suured kummardused ja tänud sellele super meeskonnale, kelle tänuväärse töö tulemused mõjutavad paljusid inimesi.

Merje Kärner

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI