Neerupäeva analüüside tulemused
19.03.2010 Käesoleva aasta rahvusvahelise neerupäeva juhtmõte oli ergutada inimesi kontrollima oma neerusid ning pakkuda tasuta neeruhaiguse skriiningu võimalust. Selle puhul korraldas Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakond koostöös haigla laboratooriumiga 11. märtsil neeruinfopäeva, kus inimestel oli võimalik anda uriini- ja vereanalüüse neerufunktsiooni hindamiseks. Uuriti kroonilise neerukahjustuse näitajat – mikroalbuminuuriat uriinis ja neerufunktsiooni näitajat – glomerulaarfiltratsiooni – GFR, mis arvutatakse vere analüüsist määratud kreatiniini väärtuse alusel.Regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja dr Merike Lumani sõnul oodati senise neerupäevade tähistamise kogemuse järgi analüüse andma ca 200-300 inimest. „See, et selle päeva vastu tundis huvi üle 700 inimese, oli meile väga suureks üllatuseks,“ märkis dr Luman ning lisas, et asju korraldati operatiivselt ümber: „Me täname kõiki, kes säilitasid selles suures rahvamassis rahu ja mõistva suhtumise!“
Dr Lumani sõnul ei jäänud paljud ootama, kuna järjekorrad olid tõesti pikad. Kes tagasi pöördusid said kaasa soovituse pöörduda neerude kontrollimiseks perearsti poole. Dr Luman toonitab: „See on lihtne ja odav, sest põhilised on ikkagi uriinianalüüs - mikroalbuminuuria või proteinuuria määramine; vereanalüüs kreatiniinile, et määrata neerufunktsioon glomerulaarfiltratsiooni kaudu ning vererõhu mõõtmine.“ Pärast analüüsitulemuste selgumist saab perearst vajadusel suunata täiendavale nefroloogi vastuvõtule.
Analüüsitulemused ühes nefroloogi kommentaariga on avaldatud numbrilises järjestuses.
Kroonilise neerukahjustuse näitaja on mikroalbuminuuria (minimaalse valgu esinemine uriinis), mida näitab kõige täpsemini alb/crea suhe uriinis, mida ka määrasime ja selle alusel on uriini analüüsid kommenteeritud. Neerufunktsiooni näitab kreatiniini väärtus veres ja täpsemalt selle alusel arvutatud GFR e. glomerulaarfiltratsioon.
Kommentaarides on neerufunktsiooni hinnatud GFR-i alusel, mille norm on > 90ml/min, kuid väike langus võib olla seotud ka ealise neerufunktsiooni langusega, üle 70-aastastel inimestel on sageli GFR 70-80, mis on kommenteeritud kui piiripealne või minimaalne langus ja ei pruugi olla haiguse näitaja, kuid nõuab kord aastas kontrolli.
Kui GFR on alla 60ml/min, siis peaks teadma, millest see on tingitud. Põhjuseks võib olla suhkruhaigus, kõrge vererõhk, krooniline neeruhaigus või mõni muu põhjus ja sellest peaks rääkima oma perearstiga, kes teid vajadusel nefroloogi juurde saadab. Kui GFR on alla 40ml/min, siis on vajalik nefroloogi konsultatsioon.
Vabandame, kui mõned analüüsid on puudu, soovi korral on neid võimalik korrata, selleks palun helistage tel 617 1215.
Neerupäeval osalejatel on analüüside tulemusi võimalik telefonitsi küsida 15. märtsil kella 11.00-13.00, 16. märtsil kella 10.00-12.00 või 17. märtsil kella 12.00-14.00 telefonidel 617 1215 ning 617 1220