IOTA (International Ovarian Tumour Analysis) – munasarja moodustiste ultraheli diagnostika.
Healoomulised ja pahaloomulised munasarja kasvajad esinevad igas vanuses naistel. Günekoloogias on munasarjavähi diagnoosimine varajases staadiumis arstidele suureks väljakutseks. Vaatamata olemasolevatele diagnoosimise meetodite mitmekesisusele saabub umbes 80% patsientidest ravile haiguse hilises staadiumis. Selline olukord tuleneb munasarjavähi kliinilise kulgemise eripäradest:
- sümptomite puudumine haiguse varajases staadiumis;
- hiline pöördumine arsti juurde;
- onkogünekoloogilise valvsuse puudumine perearstidel, terapeutidel ja arstidel naistenõuandlates.
Puudub efektiivne meetod munasarjavähi skriininguks, samas kui varajases staadiumis tuvastatud munasarjavähk on suure tõenäosusega ravitav.
IOTA "International Ovarian Tumour Analysis" - rahvusvaheline munasarja kasvajate analüüsi meeskond on välja töötanud "Simple Rules" reeglid ja matemaatilised valemid, mida on kliinilises praktikas munasarja kasvajate pahaloomulisuse riski hindamiseks väga lihtne kasutada.
"Simple Rules" reeglite abil hinnatakse ultrahelipilti munasarja kasvajatest ja umbes 75% juhtudest määratakse kasvaja iseloom (hea- või pahaloomuline). Pahaloomulisuse riski täpsemaks hindamiseks kasutatakse matemaatilisi valemeid, kuhu lisatakse ultraheli andmed, patsiendi vanus ja munasarja onkomarkeri CA-125 tulemused.
IOTA ultraheli on soovitatav kõikidele naistele igas vanuses, kellel on tuvastatud munasarjade moodustised. IOTA ultraheli võimaldab meil täpsustada diagnoosi, mis on möödapääsmatu selleks, et määrata teostatava operatsiooni vajadus ja maht, operatsiooniks ettevalmistumine ja vajadusel onkokirurgi kaasamine.
Munasarjavähi kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla Onkoloogiakeskuse kodulehelt.