Meedikud tõstavad fookusesse meeste tervise ja eesnäärmevähi temaatika
20.03.2018Reedel, 23. märtsil kella 10.00-17.00 toimub Tallinnas Apollo Kino Solarise Saku saalis rahvusvaheline interdistsiplinaarne koostööseminar Eesnääre, kus toimub eesnäärme vähi tänapäevase käsitlusmeetodi ravinostika ehk prostanostika esmatutvustus Eestis. Samuti tõstetakse fookusesse eesnäärmevähi sõeluuringu riikliku programmi vajadus. Seminari avamisel on kavas kolleegipreemiana üle anda Kõrghetke orden Kuressaare haigla ambulatoorse ravi ja diagnostikakliiniku ülemarstile, radioloog dr Toomas Tuulingule.
Seekordne interdistsiplinaarne koostööseminar on pühendatud väga olulisele teemale, mis puudutab igat peret – meeste tervisele, keskendudes eesnäärmevähile, selle diagnostikale ning ravivõimalustele. Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu avab teemat: „Kuna eesnäärmevähk on Eesti meestel üks sagedasemaid kasvajajaid ja sellesse haigestumine kasvab jätkuvalt, siis soovime seminariga fookusesse tõtta eesnäärmevähi sõeluuringu vajaduse temaatika ning sarnaselt rinnavähi roosale lindile eesnäärmevähi puhul esile tõsta helesinine lint, mis kannaks endas sõnumit „Mehed, olge vastutustundlikud, hoolige enda tervisest ja oma lähedastest ning minge kontrolli!“, sest varases staadiumis avastatud eesnäärmevähist on võimalik terveneda.“
Interdistsiplinaarsete koostööseminaride kontseptsiooni autor, Regionaalhaigla nukleaarmeditsiiini osakonna juhataja professor Sergei Nazarenko selgitab seminari teemavalikut: „Tegemist on üliolulise meditsiinilise ja sotsiaalse probleemiga. Eeldatava eluea kasvades puudutab eesnäärme vähk pea igat perekonda. Arstiteaduslikust aspektist on teemaks, millised diagnoosimis- ja ravimodaliteedid on tervishoiu käsutuses ja kas neid vajadusel rakendatakse,“ lisades: „Uute arstiteaduslike tõenduspõhiste andmete jõudmine ravijuhistesse ja tavapraktikasse võtab aega, seepärast valmistab seminar osalejaid ette uuteks arenguteks, näidates nende lähtekohti tänasel tervishoiumaastikul.“
Lisaks Eesti valdkonna tippspetsilistidele teevad seminaril huvitavad ettekanded Hans-Jürgen Wester Müncheni Tehnikaülikoolist ning Timo Joensuu Helsingis asuvast vähiravi keskusest Docrates. Seminari on tulnud ka avama dr Rodolfo Nuñez Miller Rahvusvahelisest Aatomienergia Agentuurist.
Tänavune interdistsiplinaarne koostööseminar „Eesnääre“, on järjekorras juba kolmeteistkümnes. Varasemad seminarid on kandnud pealkirju "Neuroendokriinsüsteem", „Dementsus“, „Lülisammas“, „Puus“, „Insult“, „Kops“, „Maks“, „Väike liiges“, „Neer“, „Intestinum“, „Veresoon“ ja „Lümfisõlm” Arstiteadusliku interdistsiplinaarse jätkukoolituse vajadus on välja kasvanud igapäevasest diagnoosimis- ja ravitegevusest, kus kitsamalt erialale fokusseeritud teadmiste kõrval on oluline teada siduserialadel toimuvaid arenguid. On lihtne tõde, et nii patsient kui ka tema lähedased tahavad saada täpseimat diagnostikat, parimat ravi ja lahendust oma terviseprobleemile selleks, et neil oleks parem elukvaliteet. Nad ei otsi pelgalt tervishoiuteenuseid. Sellest johtuvalt on välja töötatud kontseptsioon, mis võimaldab anda meedikutele lühikese ajaga ulatuslik ülevaade aktuaalsete meditsiiniprobleemide hetkeseisust.
Koostööseminari peakorraldaja on Põhja-Eesti Regionaalhaigla koostöös Eesti Nukleaarmeditsiini Seltsi ja teiste erialaühendustega.
Kuressaare haigla ambulatoorse ravi ja diagnostikakliiniku ülemarst dr Toomas Tuuling pälvib kolleegipreemiana Kõrghetke ordeni tänapäevase radioloogia arendamise eest Saaremaal, aga samuti ambulatoorse arstiabi ja radioloogiateenuse korraldamise eest Kuressaare haiglas.
Kõrghetke ordeni asutati 2005. aastal Eesti Radioloogia Ühingus. Ordeni asutamise tingis vajadus avardada tervishoiutöötajate tunnustamise võimalusi. Kõrghetke orden antakse nukleaarmeditsiini, radioloogia või nende siduserialade edendamiseks osutatud teenete eest. Vastavalt statuudile liigub orden 12-kuulise sammuga kolleegilt kolleegile, aidates seeläbi väärtustada tänuväärsete tegevuste ahelat meditsiinis. Erandiks on ordeni autorikoopia, mis anti 2008. aastal tagastamatult professor Jüri Kaudele teenete eest radioloogia arendamisel Eestis ja maailmas. Varasemalt on ordeni saanud 2005 Vladimir Järv 2006 Sulev Ulp, 2007 Andrus Aavik, 2008 Mare Lintrop, 2009 Pilvi Ilves, 2010 Andrus Paats, 2011 Piret Vahtramäe, 2012 Äli Roose, 2013 Ebba Purde, 2014 Mare Uritam, 2015 Kalle Põder, 2017 Maret Talk. Ordeni on valmistanud metallikunstnik Kaie Parts, ning kujutab endast nõelkinnitusega kullast lipsu ja selle külge kinnitatud mäekristallist ripatsit.
Interdistsiplinaarne koostööseminar EESNÄÄRE
23. märtsil 2018. a.
Tallinnas Solarise Keskuse Saku kinosaalis
(www.solaris.ee, Estonia pst. 9)
9.30 Registreerimine, tervituskohv, näitus
10.00 Avamine
Agris Peedu, Põhja-Eest Regionaalhaigla
Riin Kullaste, Põhja-Eest Regionaalhaigla
Rodolfo Nuñez Miller, Internatonal Atomic Energy Agency
Sergei Nazarenko, Põhja-Eest Regionaalhaigla
Kõrghetke ordeni üleandmine
I OSA Moderaator Toomas Tamm
10.15 Hingamine, uni ja eesnääre ‒ Erve Sõõru, Põhja-Eest Regionaalhaigla
10.25 Eesnääre, mis ja milleks? ‒ Elari Valk, Sünne Remmer, Põhja-Eest Regionaalhaigla
10.35 Kusemishäired vanemaealisel mehel – mida teha? ‒ Ülo Zirel, Põhja-Eest Regionaalhaigla
10.55 Eesnääre ja mikroobid (videoloeng) ‒ Reet Mändar, Tartu Ülikooli Kliinikum
11.10 Prostatidi kaasaegne käsitlus ‒ Paul Korrovits, Tarrtu Ülikooli Kliinikum ja Lääne-Tallinna Keskhaigla
11.30 Lõuna, näitus
II OSA Moderaator Sergei Nazarenko
12.30 Eesnäärme haiguste laboridiagnostka, kas ainult PSA? ‒ Marge Kütt, Põhja-Eest Regionaalhaigla
12.45 TRUS ja biopsia - milleks veel MRT? ‒ Elari Valk, Natalja Igumenova, Põhja-Eest Regionaalhaigla
13.10 Eesnäärme kasvajate morfoloogia, Gleasoni klassifkatsioon – Enn Jõeste, Põhja-Eest Regionaalhaigla
13.30 Nukleaarmeditsiin ja eesnääre ‒ Sergei Nazarenko, Põhja-Eest Regionaalhaigla
13.50 Molecular Imaging and Theranostcs in Prostate Cancer Management ‒ Hans-Jürgen Wester, München
14.20 18F-PSMA-PET/KT esmakogemus eesnäärme vähi korral – Anne Poksi, Ida-Tallinna Keskhaigla
14.30 Kohvipaus, näitus
III OSA Moderaator Leonhard Kukk
15.00 Eesnäärmevähi epidemioloogia Eests ‒ Kaire Innos, Tervise Arengu Insttuut
15.20 Eesnäärmevähi skriining, kas ja keda? ‒ Margus Punab, Tartu Ülikooli Kliinikum
15.35 Eesnäärmevähi haige aktivne jälgimine ‒ Mihhail Žarkovski, Tartu Ülikooli Kliinikum
15.50 Eesnäärmevähi kirurgilise ja ablatsioonravi võimalused ‒ Dmitri Korotõtš, Põhja-Eest Regionaalhaigla
16.10 Radiotherapy in Prostate Cancer Management ‒ Timo Joensuu, Docrates, Helsinki
16.30 Eesnäärmevähi süsteemravi ‒ Mikk Saretok, Põhja-Eest Regionaalhaigla
16.50 Kokkuvõte ja küsimused
Kava on koostatud seisuga 22. märts 2018. Korraldajad jätavad õiguse teha kavas muudatusi.
Loengutes ja trükimaterjalis toodud seisukohtade päritolu kohta täiendavate allikaviidete saamiseks palume pöörduda autorite poole.
Koostööseminari peakorraldaja on Põhja-Eest Regionaalhaigla koostöös erialaühendustega.
Seminari kontseptsiooni autor prof Sergei Nazarenko.
Seminari korraldustoimkond: Riina Kozlov, Kadi Nukki, Äli Roose, Sergei Nazarenko.