Kunstiakadeemia ja Regionaalhaigla hakkavad koos terviseteenuseid arendama
21.11.2018Kunstiakadeemia ja Regionaalhaigla hakkavad ühise koostööprojekti raames terviseteenuseid arendama. Projektile anti avalöök Kunstiakadeemias toimunud avaliku seminariga “Teenusedisain tervishoius”, kus Põhjamaade teenusedisaini eksperdid ning haiglateesindajad vahetasid kogemusi teenusedisaini rakendamisest tervishoius.
Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja Maarja Mõtuse sõnul aitavad disainerid luua haiglatel teenuseid, mis arvestavad rohkem patisentide ja töötajatevajadustega. “Meil on kõrgetasemeline teenusedisaini oskusteave EKAs olemas, kuid selle rakendamiselterviseinnovatsioonis on veel arenguruumi,” sõnas Mõtus ning lisas, et disainerite kaasamine aitab pikas plaanis ressursse kokku hoida. “Näiteks krooniliste haigete patsiendihariduse teenuste loomisesse panustatud aeg teenib ennast hiljem tasa teadlikumate patsientide arvelt,” ütlesMõtus. Näiteks Põhjamaade suurhaiglates on palgal isegidisainerite meeskonnad, mis vastutavad arendatavate teenuste patsiendisõbralikkuse eest.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liikme Terje Peetso (fotol) kinnitusel on eduka ravi eelduseks patsiendikeskne lähenemine, kuna just patsiendid teavad endast, oma haigusest ja elukvaliteedist rohkem kui keegi teine. “Mul on väga hea meel, et meie haigla osaleb selles projektis, mis toob patsiendid, teenusedisainerid ja haiglad ühise laua taha, et leida senistest lihtsamaid, turvalisemaid ja kasutajasõbralikumaid teenuseid ja lahendusi,” sõnas Peetso. Ta lisas, et loominguline koostöö annab võimaluse näha asju teise nurga alt ning leida keerulistele probleemidele sageli lihtsaid lahendusi, mille peale muidu ei tuleks.
Tervisetehnoloogia klastri Connected Health innovatsioonijuht Kitty Kubo kinnitas, et Euroopas tehtud uuringute kohaselt on teenusedisaini suurim klient avalik sektor ja sellest omakorda tervishoid. “Kui mujal arenenud maailmas oskab tervishoid teenusedisaini enda kasuks tööle panna, siis meil on see vastastikuse tundmaõppimise protsess veel ees. Meie klaster, mis on juba kolm aastat pakkunud haiglatele ja tervisetehnoloogia ettevõtetele platvormi innovatsiooniks ja ühisarendusteks, saab seda protsessi kiirendada,” ütles Kubo.
Lisaks Regionaalhaiglale ja Kunstiakadeemiale osalevad kaheaastases koostööprojektis Lapimaa ülikool ja keskhaigla, Göteborgi disainiakadeemia, Sahlgrenska ettevõtlus- ja innovatsioonikool ning Sahlgrenska ülikooli haigla.
Seminari kaasrahastab valdkondade vahelist koostööd arendav Põhjamaade ministrite nõukogu programm Nordplus Horiztonal NPHZ-2018/10108 ja Euroopa Regionaalarengu Fondi EKA LOOVKÄRG – Eesti visuaal- ja ruumikultuuri õppe- ja teaduskeskus (Sisutegevuste projekt) 2014-2020.4.01.16-0045.