Kadri_Lilienthal.jpg

Kuidas neerud tervena hoida? Ülemaailmne neerupäev - terved neerud kõigile!

13.03.2024

Krooniline neeruhaigus puudutab hinnanguliselt 850 miljonit inimest üle maakera ja selleks et pöörata haiguse olemusele tähelepanu, tähistatakse ülemaailmset neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval. Sellel aastal toimub neerupäev 14. märtsil 2024. 

Krooniline neeruhaigus on vaikne ja salajane haigus ja seda esineb elanikkonna hulgas palju rohkem kui arvatakse. „Hinnanguliselt on krooniline neeruhaigus mingis raskusastmes igal kümnendal inimesel. Pärast 40. eluaastat alaneb neerufunktsioon ligikaudu 1 protsent aastas ja juba üle 65 aasta vanustel inimestel esineb kroonilist neeruhaigust palju sagedamini: igal neljandal naisel ja igal viiendal mehel,“ selgitas Regionaalhaigla nefroloogiakeskuse juhataja dr Kadri Lilienthal. Samas on dr Lilienthali sõnul ka häid uudiseid. „Teadmiste paranemine kroonilisest neeruhaigusest on parandanud haiguse ennetamist ning toonud võimaluse tüsistuste kujunemist pidurdada. Kroonilise neeruhaiguse ravivõimaluste laienemine, sh uued ravimid, annab võimaluse parandada või säilitada elukvaliteeti,“ sõnas ta.

Kroonilise neeruhaiguse varajane diagnoosimine ning parimad tõenduspõhised ravivõtted ja patsiendikesksus on abiks parima tulemuse saavutamisel. Patsientide ning ühiskonna teadlikkuse tõstmine parandab õigeaegset diagnoosimist ning vajalikku ravi ja mis kõige olulisem, parandab tervisekäitumist, ravisoostumust ning ühiskonna toetust tugivõrgustiku loomisel.

Igaüks saab neerude heaks ette võtta kaheksa tervist toetavat sammu:

1.  Liigu rõõmuga

2.  Söö mitmekesiselt ja tervislikult

3.  Hoia oma veresuhkur normis

4. Hoia oma vererõhk normis

5.  Joo piisavalt vett

6.  Ära suitseta

7.  Võta ainult neid ravimeid, mida arst on sulle välja kirjutanud

8.  Kontrolli oma neerude tervist