Kompuutertomograaf võimaldab uusi uuringuid

20.12.2004

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas alustas detsembrikuus  tööd Eesti esimene uue põlvkonna kompuutertomograaf, mille abil saavad arstid täpsemalt haigusi diagnoosida ning kriitilises seisundis patsiendi probleemidele kiiremini lahendusi leida. Samuti saab uue aparaadi abil patsiendisõbralikumalt teostada  mitmeid keerulisi ja ebamugavaid protseduure.

Kompuutertomograaf on kõrgtehnoloogiline meditsiiniseade, mida kasutatakse tänapäeva arstiabis erinevate uuringute ja ravimenetluste tegemisel. Aparaadis on röntgenikiirte allikas ning 16 üheaegselt funktsioneerivat rida röntgenikiirte detektoreid, mis registreerivad uuritava piirkonna läbinud röntgenikiired. Saadud informatsiooni alusel taasloob arvuti monitoriekraanil inimkeha sisevaated, mida vastavalt vajadusele kasutatakse haiguste diagnoosimiseks või ravimenetluste juhtimiseks. 

Regionaalhaigla diagnostikakliiniku juhataja dr Sergei Nazarenko sõnul asendab uus ainulaadne aparaat paljudel juhtudel vajaduse erinevate patsiendile ebameeldivate endoskoopiliste ehk sondi põhimõttel tehtavate protseduuride järele. Samuti muutuvad patsiendile mugavamaks veresoonte, ka südameveresoonte uuringud, mille puhul vana metoodikaga sisestatakse inimese uuritavatesse veresoontesse pikad sondid. Kompuutertomograafil läbiviidavad südame- ja veresoonte uuringud seda aga ei eelda. Dr Sergei Nazarenko rõhutas, et ükski uus meetod ei asenda täielikult klassikalisi meetodeid ning iga protseduuri teostamine peab olema arstiteaduslikult põhjendatud, kusjuures uue ning patsiendisõbralikuma, kuid tihtipeale ka kallima meetodi kasutamist peab võimaldama haigekassa hinnakiri.

Uus kompuutertomograaf hõlbustab oluliselt ka haigla erakorralise meditsiini osakonna tööd, kuna aparaat on oluline vahend erinevate traumade uurimisel, olgu selleks liiklusõnnetused või võimalikud terrorirünnakud, kui haiglal on vaja arstiabi anda korraga paljudele kannatanutele. Näiteks võimaldab uus aparaat hulgitraumadega patsiendi terve keha läbi skaneerida 20 sekundiga, säästes seega vana tehnoloogiaga võrreldes palju aega, tagades samaaegselt aga parema pildikvaliteedi. Samuti paraneb haigla valmisolek võimalikuks  aidsi-  või tuberkuloosipuhanguks.

Tänu uudsele tehnilisele lahendusele korrigeerib masin automaatselt kiirgusdoosi vastavalt sellele kui suure läbimõõduga konkreetne uuritav kehaosa on. See tähendab aga täpsemat kujutist ja väiksemat kiirgusdoosi patsiendile.

Uus 16-realise detektorireaga kompuutertomograaf maksis ligi 15 miljonit krooni ning see on üks osa Regionaalhaigla tehnoloogiainvesteeringute kavast.