Kilpnäärmekirurgia

Kilpnäärmekirurgia tähendab kilpnäärme osalist või täielikku eemaldamist vastavalt vajadusele. Kilpnääre on kaela eespinnal asuv liblikakujuline organ, milles toodetavad hormoonid on kesksel kohal organismi ainevahetuse regulatsioonis. Kilpnääre on elutähtis organ.

Näidustused

Kilpnäärme kirurgia näidustuseks võib olla kilpnäärme vähkkasvaja või kahtlus sellele, kilpnäärme mittekasvajaline suurenemine, kilpnäärme ületalitus e hüpertüreoidism. Kui eemaldatakse osa kilpnäärmest, siis on allesjäävat näärmekude tavaliselt piisavalt ning hormoonasendusravi tarvitama ei pea. Kogu kilpnäärme eemaldamise korral tuleb tarvitada asendusravi kogu ülejäänud elu. Tavaliselt tähendab see ühte tabletti L-türoksiini päevas.

Mida oodata?

Kilpnäärme operatsioonid teostatakse üldanesteesias, tavaliselt tuleb operatsioonijärgselt haiglas viibida 1 öö. Ligipääsuks kilpnäärmele tehakse kaela eespinnale 5–15 cm pikkune nahalõige. Haav suletakse nahasisese isesulava õmblusega. Enamus patsiente saab koju operatsioonijärgsel päeval. Kogu kilpnäärme eemaldamise korral alustatakse tavaliselt koheselt asendusraviga. Taastumine pärast kilpnäärme kirurgiat on kiire, tööle saab naasta 2–3 nädalat pärast lõikust.

Teame hästi, et kosmeetiline tulemus on patsientidele oluline ning seetõttu võtsime 2012. aastal kasutusele kilpnäärme minimaalinvasiivse operatsioonimeetodi, mille käigus kilpnääre eemaldatakse vaid 2,5 cm pikkuse nahalõike kaudu. Selle meetodiga saab eemaldada kilpnäärmed, mille läbimõõt on väiksem kui 3,5 cm.
Kuigi tüsistusi esineb harva on need siiski võimalikud. Kõige sagedasemad tüsistusted on verejooks operatsioonipiirkonda vahetult pärast operatsiooni (2–3%), püsiv hääle kähedus häälepaelte närvide kahjustustusest (0,5%) või püsiv hüpoparatüreoidism (0,5%). Viimane on tingitud kõrvalkilpnäärmete operatsiooniaegsest kahjustamisest või eemaldamisest ning kujutab endas püsivalt madalat kaltsiumi taset veres ja luudes ning kõrget fosfori taset veres. Kõrvalkilpnäärme hormoon ehk parathormoon, osaleb kaltsiumi ja fosfori ainevahetuses.

Regionaalhaiglas viib kilpnäärmekirurgiat läbi dr Ilmar Kaur.