AG8J0993.jpg

Juhatuse esimehe Agris Peedu kõne tervishoiujuhtidele tunnustusüritusel

09.07.2021

Arstid on alati eeskujuks olnud. Nii ka jätkuvalt aastal 2021.

Kui neli aastat tagasi panime aluse traditsioonile tähistamaks Regionaalhaiglas vabariigi iseseisvumist, siis märkisin oma kõnes kui oluline oli iseseisvumisel arstide panus. Järgnevatel kümnenditel on see eeskuju jätkunud. Samas muutuvas ühiskonnas ja muutuvas inforuumis, saab eeskujuks saada, olla ja jääda üksnes siis kui ühiskonna suunas ollakse avatud.

Kindel on see, et kõik me vajame eeskujusid. COVID-kriis kinnitas seda veelgi. Arstid, õed olid eeskujudeks oma sõnade ja tegudega. Siiralt tänan kõiki neid, kes aitasid selles viirusekeerises meie teaduspõhist ja faktipõhist infot jagada. Ma ei väsi toomast esile „Pealtnägija“ saateid. Kokku ligemale miljon vaatajat – see number näitab juba ise selle mõjusust. Arstid olid just esimese laine ajal eeskujuks, usaldusväärseks infoallikaks ja tänu rahva poolt oli võimas. Aga veel, julgen öelda, et me haiglana, meie õed ja hooldajad, tegid nende teleepisoodidega „Pealtnägijas“ oma erialade niivõrd suure ja mõjusa, kaasahaarava ja sütitava tutvustamise, tehes rohkem kui seda on suutnud  organisatsioonid, kes ongi kutsutud ellu neid erialasid arendama ja võimestama.

Mitte niisama ei ole me juba viimasel kahel aastal andnud välja kõneisiku tunnustusi, dr Helis Pokker, dr Mait Altmets, dr Riina Kütner, dr Margus Viigimaa. See on teaduspõhise meditsiini kommunikatsioon patsientidele, nende lähedastele, kolleegidele nii Regionaalhaiglas kui ka meie tütarhaiglates ja partnerhaiglates. Kui meie verekeskusel ei oleks niivõrd suurepäraseid kampaaniad, mis pälvivad Kuldmuna tunnustusi, ei oleks meil sellisel hulgal veredoonoreid. Tuleb eraldi tänada siinkohal Kersti Kaljulaidi ja Tanel Kiike olemast oma tegudega vaieldamatult eeskujuks veredoonorluses. Teame, et koroonaviiruse seljatamise oluliseks teguriks on vaktsineerimine ja ka sellel tegevusel peavad olema oma mõjusad eeskujud. Loodan, et need ka Eestis lõpuks leitakse.

Jah, eriti COVUID-periood on tekitanud kohati meie kõneisikutes lootusetuse tunde, räägid ja räägid, aga ikka…  Sõna on vaba ja sõna jääb vabaks ja just seepärast peab jätkuvalt iga täna siinolija, eriti arstidest juhtide, südameasjaks olema oma eriala saavutuste ja arengute tõenduspõhine tutvustamine. Siiralt tänud kõikidele, kes oma tööd tutvustavad, kes meditsiiniarenguid tutvustavad ning on vaieldamatult eeskujuks sellega.

Regionaalhaiglana, arstidena, juhtidena, peame olema eeskujuks ka eetilises käitumises. Üksiku kolleegi või üksikute kolleegide minetused ei tohi aga kõigilt meillt võtta ära meie motivatsiooni teha jätkuvalt seda suurepärast tööd ja teha seda uhkusega.

Mul on täna järjekordselt au olla juures Regionaalhaigla eeskuju ehk elutööpreemia laureaadi väljakuulutamisel. Eeskuju on pidev ja seda tuleb hoida. Mul on olnud au elutööpreemia anda suurepärastele arstidele – dr Valdo Toome, dr Viktor Sergejev, dr Riina Kütner, dr Sergei Nazarenko. Pole kahtlustki, et tänavune elutööpreemia saaja on uhkusega meile eeskujuks aastateks.

Minul on olnud uhkus teiega meie haiglas koos töötada need viimased viis aastat. Suur tänu!