ajakiri 2021/3

Ilmunud on Regionaalhaigla ajakirja värske number

Igaühe panus on kulda väärt!

Eesti koroonastatistika plingib punaselt, lumepallina suuremaks veerevad numbrid on meid viinud kõige kõrgema nakatumismääraga riikide hulka. Haiglas töötades omandab statistika veelgi nukrama mõõtme, sest siin on nende kurbade arvude taga reaalsed patsiendid ja nende võitlus tervise nimel nii intensiivides kui ka aina laienevates koroonaosakondades. Paraku on meditsiinisüsteemis töötajate kui ka haiglavoodite arv piiratud.

Ent kogu selle kurnava, juba mitu aastat kestnud pandeemia kiuste on lausa imetlusväärne, kuidas meedikutest kolleegid suudavad ikka leida jõudu, kannatlikkust, toetavaid sõnu, isegi huumorimeel on alles. Kaaneloos nendib kirurgiakliiniku juhataja dr Andre Trudnikov: “Kirurgitöö on väga pingeline ja üks hea nali aitab teinekord raskeid hetki ületada ja pingeid maandada. Ühtse meeskonnana hoiabki meid töö tipphaiglas patsientide nimel, sest see raske töö liidab.“

Me kirjutame seekord ajakirjas kirurgilisest ravist - uutest suundadest onkokirurgias, silmakirurgias, aga ka geneetiku tööst, millest on saanud tänapäevase vähiravi oluline osa. Portreteerime meie Grand Man dr Vahur Valvere, kes on aidanud nii paljude vähipatsientide silmadesse rõõmu tuua. Võtame kõne kaugele Austraaliasse ja räägime noore kolleegi kardioloog Silver Heinsariga, kes omandab teadmisi Queenslandi ülikoolis Austraalia idarannikul, et siis koju tulles veelgi paremini patsiente aidata ja muu maailma tippkeskustega koostööd edendada. „Regionaalhaigla on minu koduhaigla, on väga meeldiv ja uhke tunne Regionaalhaigla ajakirjas oma kogemusi jagada,“ ütles dr Heinsar ajakirjanikule.

Muidugi kirjutame ka vaktsineerimise olulisusest, sest tõenduspõhisele meditsiinile toetudes oleme me veendunud, et see on parim võimalus COVID-19-le päitsed külge panna ning haiguse levikut ohjes hoida, me peame õppima sellega külg külje kõrval elama. Ja selle nimel, et sõna leviks, on meie arstid ja õed nõus raske töö kõrvalt kirjutama artikleid, tutvustama teadusajakirjades avaldatud uuringuid, osalema telesaadetes ja kampaaniates, sest oleme jõudnud olukorda, kus on vaja kõigi ühist pingutust ja iga inimese panus on kulda väärt.

Meeldivat lugemist!