Eestis haigestub jämesoolevähki ligi 1000 inimest aastas
29.08.2019Haigekassa kutsub sel aastal jämesoolevähi sõeluuringule kõiki 1953, 1955, 1957 ja 1959. aastal sündinud ravikindlustatud inimesi.
Sõeluuring on üks parimaid võimalusi oma terviseseisundist teadlik olla. Sõeluuringud aitavad haigusi avastada võimalikult varajases staadiumis, hetkel kui inimene veel ise midagi kahtlustada ei oska. „Jämesoolevähi skriiningprogramm on kindla teadusliku põhjendatusega ja päästab elusid. See vähendab tõenäosust surra jämesoolevähi tõttu vähemalt 30% ja tõenäosust haigestuda jämesoolevähki 25%,“ Regionaalhaigla kirurg ning onkoloog dr Tiit Suuroja.
Kuidas sõeluuring toimub?
Nii nagu enamikes riikides, on ka Eestis jämesoolevähi sõeluuringu meetodina kasutusel peitveretest – selle uuringu abil saab avastada roojas leiduvat verd. Sõeluuringus osalejatele saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile perearsti nimel kutse. Sõeluuringus osalemiseks vajaliku väljaheiteproovi võtmise komplekti saab kutsutu kätte oma perearstikeskusest ja tal on vaja end registreerida pereõe vastuvõtule. Komplektis on proovinõu, uuringu infomaterjal, ankeet ja makstud vastusega ümbrik, kuhu on peale trükitud labori aadress. Proovi võtab inimene kodus ja seejärel saadab posti teel laborisse.
Lisauuringud vajadusel
Koloskoopia ehk jämesoole uuring videokaameraga varustatud instrumendiga võetakse appi vaid positiivse peitveretesti vastuse puhul, patsient saab ise valida, millisesse sõeluuringuga liitunud haiglasse ta uuringutele tuleb. „Endoskoopilist uuringut ei maksa karta, teeme kõik, et uuring oleks mugav ja ohutu ning selgitame toimuvat,“ julgustab dr Suuroja. Regionaalhaiglas tehakse Eesti haiglatest kõige rohkem koloskoopilisi protseduure. „Meil on kõige suurem kogemus laparoskoopiliste miniinvasiivsete protseduuride läbiviimisel. Samuti võime uhkust tunda meie patoloogiateenistuse üle, biopsiate kvaliteet on haiguse ravi puhul väga oluline.“
Kuidas tervist hoida?
Üha enam näitavad uuringud, et soolevähk on seotud ka tervisekäitumisega. „Umbes veerand jämesoolevähi juhtudest on selgelt pärilikud, aga 75 protsendi puhul on vähirisk tõusnud mõne tervisekäitumise riski tõttu,“ ütleb dr Suuroja. Riski tõstavad põletikulised soolehaigused, ülekaal ja vähene liikumine, kõrge kalorsusega toit, punase liha liigne tarbimine. Riski vähendab kaltsiumipreparaatide tarvitamine, NSAID-de gruppi kuuluvate ravimite tarvitamine, hormoonasendusravi. „Hea tervise retsept on järgmine - hoidke kehakaalu, sööge mõõdukalt punast liha ning palju juur- ja puuvilju, liikuge palju ja käige regulaarselt skriiningus!“
Info Regionaalhaiglas läbiviidavate jämesoolevähi sõeluuringute kohta telefoninumbril 617 2354, endoskoopiaosakond asub Sütiste tee 19, B-korpuse 1. korrusel liftide juures.