Dr Andrei Shamarin

Dr Andrei Šamarin kaitses edukalt doktoritööd

07.07.2016

Juulis kaitses Regionaalhaigla radioloogiakeskuse vanemarst ja TTÜ Tehnomeedikumi doktorant dr Andrei Šamarin edukalt oma doktoritööd "Hybrid PET/MR Imaging of Bone Metabolism and Morphology" ("Luustiku ainevahetuse ja morfoloogia hübriidkuvamine positronemissioontomograafia ja magnetresonantstomograafia abil").
Doktoritöö juhendajateks olid Regionaalhaigla nukleaarmeditsiini osakonna juhataja ning Tallinna Tehnikaülikooli külalisprofessor dr Sergei Nazarenko ja professor Gustav von Schulthess Zürichi Ülikooli Haiglast, Šveitsist. Oponentideks dotsent Andrei Iagaru Stanfordi Ülikooli Meditsiinikeskusest, USA-st ja professor Juhani Knuuti Turu Ülikoolist, Soomes.
Ühe juhendaja, prof Sergei Nazarenko sõnul tuleb äsja kaitstud doktoritöö üle rõõmu tunda mitmel põhjusel. „Esiteks on tegemist väga kõrgetasemelise teadustööga, mida kinnitab asjaolu, et üks doktoritöö aluseks olevatest publikatsioonidest on leidnud tsiteerimist enam kui sajal korral ning võib öelda, et see on muutunud lausa teaduslikuks „bestselleriks“ – sellist edu ei saa nautida iga doktoritöö. Teiseks, selle töö teostamine ja kaitsmine sai võimalikuks tänu arvestatava teadusvõrgustiku loomisele, kus Regionaalhaigla teeb tihedat koostööd Stanfordi Ülikooli Meditsiinikeskuse, Turu PET-keskuse, Zürichi Ülikoolihaigla, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli jt. Kolmandaks, doktoritöö annab tunnistust Eesti nukleaarmeditsiini arengutest – see on teine nukleaarmeditsiini puudutav väitekiri Eestis pärast minu doktoritöö edukat kaitsmist 1985. aastal ja kui tol ajal tuli minna kaitsmisele väljapoole Eestit, siis seekord toimus see Tallinnas – mõistagi rõõmustan arengupotentsiaaliga teadusliku järelkasvu üle,“ sõnas prof Nazarenko.
Kuvamistehnikate äsjased arengud osutavad PET/MRT võimalustele pahaloomuliste kasvajatega patsientide kliinilises käsitluses, eriti luustiku haaratuse korral. Seda tänu antud meetodi võimele kajastada luukoe metabolismi ja morfoloogiat. Kaitstud töö tegeleb kolme olulise vaatenurgaga selles arengus: kolme peamise 3D kuvamistehnikaga (PET, KT ja MRT) info koregistreerimine, footonite sumbuvuskorrektsioon inimkehas ning luustiku metabolismi ja morfoloogia võrdlev kliiniline hübriidkuvamine PET/KT ja PET/MRT abil. Väitekirja tulemused osutavad PET/MRT-le kui täppismeditsiini meetodile luustiku ainevahetuse ja morfoloogia uurimiseks pahaloomuliste kasvajatega haigetel.