Chlamydophila pneumoniae vastane IgM (C pneumoniae IgM)
Chlamydophila pneumoniae vastane IgA (Cpneumoniae IgA)
Chlamydophila pneumoniae vastane IgG (C pneumoniae IgG)
Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratooriumi immunoloogia labor
Telefonid: 617 1140
Üldiseloomustus
Chlamydophila pneumoniae (C pneumoniae) on intratsellulaarne bakter. Patogeeni unikaalne arengutsükkel toimub peremeesrakus (iseloomulikud rakusisesed inklusioonkehad). C pneumoniae on laialt levinud respiratoorne patogeen, mis koloniseerib inimese hingamisteede epiteeli. Põhjustab ülemiste- ja alumiste hingamisteede infektsioone. C pneumoniae on ka üks esmaselt atüüpilise pneumoonia tekitajatest. Nakatumine toimub piisknakkuse või otsekontakti teel. Esinemissageduses sessoonsust ei esine. Levib tihti suletud populatsioonides (sõjavägi, perekond, hooldusasutused, õppeasutused jt). Kooliealistel lastel ja noortel täiskasvanutel esineb sagedamini C pneumoniae esmasnakkust ja täiskasvanutel reinfektsioone või kroonilist persisteerivat infektsiooni. Inkubatsioon kestab 2-4 nädalat. Infektsiooni kulg on aeglane, enamasti kerge või asümptomaatiline. Esmasinfektsioon on sageli iselimiteeruv. Läbipõdemisel püsivat immuunsust ei teki. C pneumoniae võib põhjustada ka raskeid ja isegi surmaga lõppevaid ekstrapulmonaarseid komplikatsioone (entsefaliiti, meningoentsefaliiti, müokardiiti).
Näidustused
C pneumoniae infektsiooni diagnoosimine:
- larüngiit;
- sinusiit;
- otiit:
- farüngiit;
- bronhiit;
- pneumoonia;
- primaarselt atüüpiline pneumoonia (primary atypical pneumonia-PAP);
- C pneumoniae immunoloogilise staatuse hindamiseks.
Referentsväärtus Negatiivne
Kliiniline tõlgendusC pneumoniae antikehade (IgM, IgA, IgG) kompleksne uuring võimaldab eristada primaarinfektsiooni reinfektsioonist ja hinnata patogeenile spetsiifilist immunoloogilist staatust. IgM antikehad on positiivsed kägusoleva infektsiooni korral (eelkõige esmasinfektsiooni korral). Reinfektsiooni korral enamasti IgM antikehad puuduvad. IgA antikehad on määratavad primaarinfektsiooni ja reinfektsiooni korral. IgM ja IgA antikehad ilmuvad verre 2-3. Nädalal peale nakkust ja kaovad mõne kuu jooksul peale ägedat haigust. IgG antikehad on veres umbes kuu aja pärast peale nakatumist ja saavutavad maksimumi 5.
nädalal peale infektsiooni kliinilist avaldumist ning pärast seda hakkab kontsentratsioon vähenema. IgG antikehad jäävad aastateks määratavaks.
Reinfektsiooni korral on oluline IgA ja IgG antikehade leiu hindamine dünaamikas (uus veri 2-3 nädala pärast). Iseloomulik on kiire, mitmekordne antikehade tõus mõne nädala jooksul.
Proovi-/uuringumaterjal |
Veeniveri/seerum |
Proovianum |
Geeliga CAT katsuti (kollane kork) |
Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jm transpordi tingimused |
2...8 °C 5 päeva; -20°C 6 kuud |
Segavad tegurid |
Samaaegselt hemolüütiline ja lipeemiline proov. |
Teostamise sagedus |
Tööpäeviti, 3 korda nädalas |
Mõõtemeetod |
ELISA |
HK kood |
66706 x 3 |
Kasutatud kirjandus
1. Reaktiivi infoleht, Anti-Chlamydia pneumoniae IgM Abs. Electronic Instruction For Use, Versioon: 907MX_4; 02.01.2018.
2. Reaktiivi infoleht, Anti- Chlamydia pneumoniae IgA. Electronic Instruction For Use, Versioon: 907A_4; 02.01.2018.
3. Reaktiivi infoleht, Anti- Chlamydia pneumoniae IgG. Electronic Instruction For Use, Versioon: 907G_4; 02.01.2018.
4.Wallach J,Williamson MA, Snyder LM. Wallach`s Interpretation of diagnostic tests. 9th ed. Infectious Diseases. Chlamydophila pneumoniae infection. Williams & Wilkins. 2011;13:967-969.
5. Mandell GL, Bennett JE, Dolin R. Principles and Practice of Infectious Diseases. 7th ed. CHURCHILL LIVINGSTONE ELSEVIER 2010;182:2467-2475.
Koostanud Ilse Rinne, immunoloogia labori vanemarst
28.05.2019