AstraZeneca

BBC: USAs tehtud AstraZeneca vaktsiini uuring kinnitab vaktsiini ohutust ja tõhusust

23.03.2021

USA kauaoodatud Oxford-AstraZeneca COVID-19 vaktsiini uuringu tulemused on viimaks avaldatud ja kinnitavad, et vaktsiin on nii ohutu kui ka äärmiselt tõhus.

Uuringus osales üle 32 000 vabatahtliku peamiselt Ameerikast, aga ka Tšiilist ja Peruust. Vaktsiin osutus 79% tõhusaks sümptomaatilise COVID-19 peatamisel ja 100% tõhusaks COVID-19 tõsise haiguskulu ennetamisel. Trombidega seonduvaid ohutusprobleeme ei täheldatud.

See peaks veelgi rohkem rahustama neid riike, kes peatasid hiljuti AstraZeneca vaktsiini kasutamise just seetõttu, et kardeti seost vaktsiini ja trombide võimalikku tekke vahel. Mõned Euroopa riigid on AstraZeneca vaktsiini aga juba uuesti kasutusele võtnud, pärast seda, kui selle ohutust ja tõhusust kinnitas Euroopa Ravimiamet.

Viidates tõendite puudumisele, ei andnud esialgu mitmed riigid AstraZeneca vaktsiini kasutamiseks nõusolekut vanematel kui 65-aastastel täiskasvanutel. Ligikaudu viiendik Oxford-AstraZeneca uuringus osalenud vabatahtlikest olid aga üle 65-aastased ja vaktsiin, mida manustati neljanädalase vahega kahe doosina, pakkus neile sama palju kaitset kui noorematele vanuserühmadele.

Oxfordi ülikooli vaktsiiniuuringu juhtivteadur, professor Andrew Pollard sõnul on need tulemused suurepärased, sest tõendavad vaktsiini märkimisväärset tõhusust uues üldkogumis ja on kooskõlas Oxfordi ülikooli tehtud uuringute tulemustega. “Vaktsiini laialdane kasutamine toob ootuste kohaselt kaasa tugeva vastupanuvõime COVID-19-le igas vanuses ja eri taustaga inimeste seas,” lisas prof Andrew Pollard.

Vaktsiini kaaslooja, professor Sarah Gilbert lisas: “Vaktsiin pakub väga tõhusat kaitset COVID-19 vastu paljudes eri riikides ja vanuserühmades ning me loodame, et Oxford-AstraZenevca uuringu tulemused toovad kaasa vaktsiini veelgi laialdasema kasutamise üleilmsetes jõupingutustes pandeemia lõpetamiseks.” Professor Gilberti sõnul esineb pärast vaktsineerimisi tihti juhtumeid, mil inimesed jäävad haigeks, kuid see ei tähenda seda, et selle põhjustas just vaktsiin. “On väga oluline, et meil oleks võimalus inimesi võimalikult kiiresti kaitsta. See vaktsiin päästab elusid,” lisas prof Gilbert.

USAs tehtud uuringu viisid läbi Columbia ülikooli ja Rochesteri ülikooli eksperdid koostöös AstraZenecaga.

Artikkel on refereeritud BBC News lehelt: Covid vaccine: US trial of AstraZeneca jab confirms safety - BBC News