10. septembril tähistatakse rahvusvahelist suitsiidiennetuse päeva
10.09.2022Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel võtab keegi iga 40 sekundi järel endalt elu. See number on hirmutav, maailmas teeb see kokku umbes 800 000 inimest aastas, kuigi mõned hinnangud viitavad kuni ühele miljonile inimesele. Eesti Statistikaameti andmetel oli 2021. aastal enesetappude arv 100 000 elaniku kohta 13,9 ja probleem on kasvav nii Eestis kui kogu maailmas. Kõige suurem riskigrupp on 15-29 aastased noored, kel on jäänud elada veel palju aastaid, kuid kes on kaotanud ajutiselt lootuse ja ei näe enam lootusekiiri.
2022. aasta suitsiidennetuse päeva läbiv teema on lootuse loomine tegevuste kaudu, mis peegeldab vajadust kollektiivse tegevuse järele. Meie kõik – pereliikmed, sõbrad, töökaaslased, kogukonna liikmed, pedagoogid, tervishoiutöötajad ning ametnikud saame astuda samme ning rakendada meetmeid kõige halvema ärahoidmiseks, olla olemas ja märgata.
Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku õendusjuhi Lenne Rätsepa sõnul on meie elustiil kiire ning sageli pole meil mahti märgata ega aega istuda oma lähedastega, et rääkida või mõtteid vahetada, mis tõenäoliselt võib olla ka põhjus miks ei osata selliseid probleeme hinnata. "Võtkem siis täna aega nii endale kui oma lähedastele, sõpradele või kolleegidele, et rääkida ja märgata. Olla olemas on vähim, mida igaüks meist teha saab," ütles Rätsep.