Mustamäe meditsiinilinnakus avatakse C-korpuse esimene osa
28.08.2014Neljapäeval, 28. augustil avab Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnakus piduliku üritusega rekonstrueeritud C-korpuse esimese osa. Selles etapis saavad uued kaasaegsed ruumid polikliinik, kõrgetasemeliste võimalustega Põhja-Eesti suurim südamekeskus koos moodsa palatiosakonnaga ning Baltimaade ainsa täisautomaatse kliinilise keemia ja immunoloogia automaatanalüsaatorite liiniga laboratoorium.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimehe Tõnis Alliku sõnul pakub rekonstrueeritud kõrgtehnoloogiline korpus häid tingimusi nii patsientidele kui ka Regionaalhaigla personalile. „Regionaalhaigla on pidevas arengus. Meie arstid võtavad kasutusele uusi ravimeetodeid, me areneme pidevalt ning seetõttu on oluline, et ka haigla infrastruktuur seda igati toetaks,“ märkis Allik ning lisas: “Oleme võrreldavad Euroopa haiglatega nii oma teadmiste, professionaalsuse, keskkonna kui ka tehnilise varustatuse poolest.“
Tervise- ja tööministri Urmas Kruuse sõnul on uuenduskuuri läbinud haiglakorpuse avamine sündmus kogu Eestile. „Eelmisel nädalal kiitis valitsus heaks Eesti tervishoiu arengusuunad aastani 2020. Neist lähtuvalt on Põhja-Eesti Regionaalhaigla üks kahest olulisest keskusest, millel on Eesti tervishoiu arengus väga suur regionaalne roll,“ ütles minister. „Iga investeering Regionaalhaiglasse tagab patsientidele parema teeninduse ning arstiabi arengu ka laiemal regionaalsel tasemel,“ kinnitas Kruuse.
C-korpuse esimeses etapis valminud osa brutopind on 15 455 ruutmeetrit. Uued nüüdisaegsed ruumid saavad haigla polikliinikud, laboratoorium, kardioloogiakeskus (invasiivkardioloogia osakond, kardiointensiivravi osakond, funktsionaaldiagnostika osakond, II kardioloogia osakond), haigla köök, logistikakeskus ja tehniline korrus ning infrastruktuuritehnika teenistus, meditsiinitehnika teenistus, majandusteenistus ja toitlustusteenistus.
Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse juhataja dr Jaanus Laanoja sõnul on uutesse ruumidesse kolinud keskuse seitsmest osakonnast viis. „Meil on hea meel, et uues korpuses on patsientide olmetingimused ja personali töötingimused oluliselt paranenud ning ravivõimalused laienenud,“ märkis dr Laanoja. Näiteks on kardiointensiivravi osakonnas kasutusel uued patsiendi jälgimise monitorid ja hingamisaparaadid, palatiosakondades on kasutusel uued telemeetria ehk patsientide jälgimissüsteemid, katsetatakse mobiilseid õdede töökohti.
Senise kahe kardioangiograafi asemel on nüüd kasutusel neli kardioangiograafi. “Üks uus seade on mõeldud interventsionaalkardioloogiliste, peamiselt südame pärgartereid laiendavate protseduuride teostamiseks. Tänu uuele tehnoloogiale on nii patsiendile kui ka personalile mõjuv kiirgusdoos ligi 50% madalam. Aparaadil on tarkvara kateetrikaudse aordiklapi implantatsiooni teostamiseks,“ kirjeldas dr Laanoja. Teine uus seade on kasutusel täielikult uuenenud elektrofüsioloogia laboris, kus teostatakse südame rütmihäirete kateeterablatsioone ehk südame kiirete rütmihäirete raviprotseduure. Aparaat on integreeritud uue, Eestis ainulaadse Stereotaxis magnetnavigatsiooniseadmega, mis on omakorda integreeritud uue Carto3 3D südame mäpping ehk kaardistamissüsteemiga. Dr Laanoja: „Kogu kompleks võimaldab arstil kateetreid patsiendi südames liigutada piltlikult öeldes kirjutuslaua taga. Uus aparatuur on ohutum nii patsiendile kui ka personalile ja võimaldab ravida keerulisemaid rütmihäireid.“
Regionaalhaigla laboratooriumi osakonnad teevad aastas ligi 2,8 miljonit laboriuuringut. Erinevaid laboriuuringuid on kokku 600 ringis. Laboratooriumi juhataja Marge Kütti sõnul eeldab selline maht ja menüü nii tootmisüksuse võimsust kui ka valmisolekut erialaseks abiks uuringute valikul ja tõlgendamisel. „Uutes ruumides võtsime kasutusele Baltimaades esimese täisautomaatse preanalüütika mooduliga automaatliini, mis võimaldab ööpäevaringselt teha nii kliinilise keemia kui ka immuunanalüüse,“ kirjeldab dr Kütt. „Järjepidevalt töötav automaatliin laiendab oluliselt teostatavate vereproovide valikut ning pareneb ka proovide kättesaadavus. Saame pakkuda enda abi ning teenust nendele haiglatele, kellel on väiksemad laborid,“ sõnas laboratooriumi juhataja ning lisas: „Meie laboris on kõige laiem menüü kasvaja-, lipiidide ja luu ainevahetuse markeritest, hematoloogiliste haigete ravivajadusest lähtuvalt läbivoolutsütomeetria ja erihüübimisuuringute lai valik, tuberkuloositekitaja kultiveerimiseks vajalikud tingimused, samuti võimekus tegutseda tüvirakuga seotud valdkondades.“ Uus labor võimaldab järgnevatel aastatel tegeleda tõsiselt nii juba olemasolevate laborivaldkondade arendamisega kui ka haigla vajadusest lähtuvalt uute uuringute kasutuselevõtuga, näiteks molekulaarsete meetodite ja rakuraviga seotud valdkondades.
Mustamäe meditsiinilinnaku kogu C-korpuse rekonstrueerimine läheb maksma 57 miljonit eurot, millest Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (ERDF) toetus on 26 miljonit eurot. Maksumus sisaldab hoone projekteerimise, ehitamise, järelevalve ja hoone tehnosüsteemide maksumust. Täiendavalt lisanduvad veel sisustuse, köögitehnoloogia ja meditsiinitehnoloogia maksumused.
C-korpuse rekonstrueerimine on jaotatud kaheks suuremaks etapiks. 5-korruselise 27 529 ruutmeetrise üldpinnaga korpuses hakkab 2015. aasta lõpuks paiknema haigla polikliinik, kardioloogiakeskuse kõik osakonnad, viie operatsioonitoaga päevakirurgia osakond, haigla labor, jäätmekäitluskeskus, logistikakeskus, köögikompleks, personali riietusruumid, teenistused, abiruumid ning tehniline korrus.