TTÜ ja PERHi koostöös sündinud leiutis annab kiire ülevaate arterite seisukorrast
17.06.2014Täna, 17. juunil algavad Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) ja Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) koostöös patsientide kliinilised uuringud südamehaiguste ennetamiseks. Uudne meetod annab ühe minutiga ülevaate inimese arterite olukorrast.
Tegemist on olulise sammuga südamehaiguste ennetamise skriiningmeetodite väljatöötamisel. Antud meetod võimaldab näpu otsast pulssi võttes kiirelt ja valutult anda ennetavat infot arterite seiskorra kohta. Uurimistöö seadme väljatöötamiseks on faasis, kus järgmise etapina viiakse poole aasta jooksul läbi ligi 500 patsiendi kliinilised uuringud.
PERHi südamearst ning TTÜ professor dr Margus Viigimaa kommenteeris, et südame-veresoonkonna haigused on Eestis surma põhjustena esikohal. “Arterilubjastus, rahvakeeles tuntud kui veresoonte lupjumine on neist üks peamisi. Täna polegi olemas väga head meetodit, mis oleks kiiruselt ja lihtsuselt võrreldav. Tulevikku vaadates võiks taoline uuring olla osa rutiinsest kontrollist näiteks perearsti juures, samuti on võimalik seda teha samaaegselt EKGga,” lisas ta.
TTÜ Tehnomeedikumi direktor Kalju Meigas ütles, et tänapäeva meditsiinis on tehnoloogial väga suur roll. “Otsisime koostöös PERHiga lihtsat meetodit, mis võimaldaks teha kiireid uuringuid. Nüüd on meil see meetod olemas, me saame praktiliselt minutiga tulemuse kätte ja see ei nõua erilist osavust - läbiviija ei pea olema spetsiaalselt koolitatud ja osav, piisab ainult anduri paigaldamisoskusest ja programmi tundmisest,“ kommenteeris Meigas.
Tegemist on uudse optilise meetodiga, kus artereid uuritakse läbi pulsilaine kuju analüüsi ning selle tulemusel saab hinnata veresoonte olukorda.
TTÜ ja PERHi uurimistöö lihtsate arterite seisukorda hindavate meetodite uurimiseks ja välja töötamiseks on kestnud üle 10 aasta. Pikaaegne töö, mille käigus on uuritud paljusid patsiente ja võrreldud neid tervete kontrollgrupiga, on saanud rahastamist eelkõige teadusvahendite arvelt.
Taust:
- Mis uuring: Professor Margus Viigimaa meeskond koostöös Tallinna Tehnikaülikooli teadlastega on välja töötanud innovaatilise pulsilaine uuringu meetodi arterite seisundi hindamiseks. Märksõnad, mis uudset lahendust iseloomustavad on: mitteinvasiivne, kiire, odav, lihtsasti kasutatav.
- Eesmärk: Eesmärgiks on leida prekliinilised juhtumid, et eluviisi ja ravimitega eluohtlikku südameinfarkti või ajuinsulti ära hoida. Et oleks võimalik näha muutusi enne, kui midagi juhtuma hakkab.
- Millised uurimismeetodeid täna kasutatakse: Kasutatakse küll kaelaarteriultraheli ja kompuutertomograafiat, aga need on oluliselt keerukamad ning patsiendile ebamugavad uuringud.
- Kui palju inimesi see risk hõlmab: Arterilubjastus on arenenud ühiskonnas väga laialt levinud haigus. Paljudes riikides, sealhulgas Eestis, on südame-veresoonkonna haigused elanikkonna surmapõhjustena esikohal. Ateroskleroos, rahvakeeli tuntud kui veresoonte lupjumine, on üks peamisi neist, koos oma mõjudega ajule, südamele, neerudele, teistele elutähtsatele organitele ja jäsemetele on ta oluline ajutise ja püsiva töövõimekaotuse tekitajaid.
- Kas on võimalik negatiivseid tagajärgi ennetada: Veresoonte jäigastumisele ning lubjastumisele varases staadiumis peab järgnema efektiivne ravi eesmärgiga ennetada haigussümptomite teket. Ravi on tunduvalt tulemuslikum ja patsient motiveeritum, kui uuritav teab oma arterite seisundit ning saab individualiseeritud nõustamist.
- Kes kuuluvad meeskonda? Võtmeisikuteks on Tehnikaülikooli professorid Margus Viigimaa ja Kalju Meigas, lisaks TTÜ vanemteaduriks kandideeriv doktor Kristjan Pilt ja tehnik Deniss Karai. Meie uurimisrühma töös osalevad ka mitmed doktorandid ja erinevate tasemete tudengid.
Pildid protseduurist Tallinna Tehnikaülikool.