PERHi uue kompuutertomograafi avamine.JPG

10 aastat meditsiinitehnoloogia arendusi Regionaalhaiglas

28.01.2014

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla avab kolmapäeval, 29. jaanuaril 2014 algusega kell 15.00 uue kuvamiskabineti ja rakendab töösse järgmise põlvkonna kompuutertomograafi.

Tänapäevaste tõenduspõhiste standardite kohaselt on kuvamisel väga oluline roll haiguste diagnostikas ja ravis, eriti keerukate või erakorralist abi vajavate ravijuhtude korral. Euroopa Radioloogia Ühingu andmetel kasvab kompuutertomograafia uuringute arv Euroopas igal aastal ligi viiendiku võrra. Tulenevalt Regionaalhaigla missioonist Eesti tervishoiumaastikul, paigaldati 2014. aasta algul Regionaalhaigla radioloogiakeskusesse järgmise põlvkonna kompuutertomograaf – firma General Electric Healthcare toodetud seade Discovery CT750 HD High Definition CT Scanner FREEdom Edition.

Uus seade võimaldab kiirendada kuvamist ning parandada uuringu kvaliteeti ja ohutust. „Seadme olulisteks omadusteks on senisest veelgi parem kujutise kvaliteet, mis on oluline keerukate või kiiret ravi vajavate haigusjuhtude käsitlemisel ning väga kiire kuvamisprotokoll, mis võimaldab salvestada kujutised tervest kehast vähem kui 10 sekundi jooksul ning teha südame pärgarterite uuringuid kiire südame löögisagedusega patsientidel. Seadme tehnilised parameetrid arvestavad ka vajadusi, mis tulenevad meie partnerlusest Tallinna Lastehaiglaga,“ kirjeldab radioloogia ülemarst professor Sergei Nazarenko uue seadme eeliseid.

Esimene nüüdisaegne kompuutertomograaf (KT) soetati Regionaalhaiglasse 10 aastat tagasi 2004. aastal. Haigla juhatuse esimees Tõnis Allik märkis, et dekaadi jooksul toimunud arengut võib nimetada nii sisult kui ka mahult revolutsiooniliseks. „Koos uhiuue seadmega on täna Regionaalhaigla patsiente teenindamas kolm KT-d, lisaks hübriidseade PET/KT ja üks KT kiiritusravi patsientide ravi planeerimiseks ning kaks magnetresonatstomograafi (MRT),“ ütles Tõnis Allik.

Keskmiselt uuritakse Regionaalhaiglas KT-l aastas 30 tuhat patsienti. „Seda näitajat saab lugeda väga heaks, sest omades 15 protsenti Eesti kompuutertomograafia tehnilisest ja inimressursist, teeb Regionaalhaigla ära ligi 40 % kõigist Eestis teostatavatest KT-uuringutest. See näitaja harmoneerub Eesti Haigekassa andmetega selle kohta, et Regionaalhaiglas ravitakse Eesti kõige keerukamaid haigusjuhte,“ kirjeldas professor Sergei Nazarenko ning lisas: „kompuutertomograafiliste uuringute arengust on suur kasu patsientidele mitmetes ravivaldkondades. Kõigist KT-uuringutest Regionaalhaiglas tehakse üle 40% erakorralistele (sh traumadega) patsientidele ja 30% onkoloogilist haigust põdevatele patsientidele. KT ja PET-KT uuringud on tänapäeval kasutusel onkoloogilise haiguse diagnoosimisel, ravi efekti hindamisel ja haiguse jälgimisel, võimaldades õigema ravivaliku kaudu säästa olulisel määral maksumaksja raha. Tänaseks on kujunenud olukord, kus maakondadesse paigutatud KT-seadmed teevad tänuväärset tööd uuringute kättesaadavuse tagamiseks elukoha lähedal ning meie haigla valveradioloogid konsulteerivad maakonnas väljaspool tööaega tehtud uuringuid, et kaasa aidata raviotsuste õigeaegsele tegemisele.“

Ka teistes uuringuvaldkondades on toimunud viimase 10 aasta jooksul märkimisväärne areng. Esimene kaasaegne magnetresonantstomograaf (MRT) soetati haiglale 2006. ning järgmine 2009. aastal. Need kaks seadet moodustavad ühe viiendiku Eestis paigaldatud statsionaarsete magnetresonatstomograafide arvust ning teevad täna 27% kõigist Eestis teostatavatest magnetuuringutest, teenindades aastas patsiente enam kui 8000 korral. Seadmete suure töökoormuse tõttu kavatseb haigla lähiajal soetada kolmanda magnetresonantstomograafi.

Kiiritusravi osas asuvad Eestis olevast neljast kiirendist kolm Regionaalhaiglas ning on soetatud koostöös Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuriga aastatel 2006-2010. Aastas ravitakse 3 kiirendiga ca 1500 patsienti. Väliskiiritusravi protseduure tehakse aastas keskmiselt 30 000-31 000.

Regionaalhaiglal on lähiperspektiivis plaanis neljanda kiirendi soetamine. Vajadus uue kiirendi järele on suur, kuna endiselt on probleemid nii kiiritusravi kättesaadavuse kui ka ravijärjekordade pikkusega. Täiendava kiirendi soetamisel on kavas lisaks senistele kiiritusravi protseduuridele juurutada ka stereotaktiline kiiritusravi, mis võimaldab väga täpselt fokusseerida kiirgust väiksematesse aju- või kehasisestesse kasvajatesse ning hakata ravi planeerimiseks kasutama positronemissioontomograafiat.

„Alates 2006. aastast tehakse KT-l ja MRT-l uuringuid seitsmel päeval nädalas ning töö on organiseeritud kahes vahetuses. Lisaks on efektiivsusnäitajatele kaasa aidanud Eesti Pildipanga asutamine 2006. aastal ning ka nn paberivaba radioloogia juhtimistarkvara juurutamine 2009. a koostöös IT arendusfirmaga Helmes,“ märkis Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik. „Arvestades nn kallite seadmete soetamismaksumust, 1-2 miljonit eurot seade, on nende koondamine suure töömahuga kompetentsikeskustesse olnud üks tervishoiureformi saavutusi ning võimaldanud Eestil saavutada kõige efektiivsema tervishoiukorraldusega riigi staatust Euroopas,“ märkis Tõnis Allik.

Kümne aasta eest paigaldati firma General Electric Healthcare toodetud seade LightSpeed16Pro 16-realise salvestusega KT radioloogiakeskusesse vastremonditud erakorralise meditsiini osakonna vahetusse lähedusse. Selle seadme käivitas 2. detsembril 2004 Tema Ekstsellents USA suursaadik doktor Aldona Zofia Wos. Sellest ajast on nimetatud seadmega uuritud üle 105 tuhande patsiendi, kellest kolm neljandikku moodustavad erakorralise meditsiini osakonda pöördunud patsiendid.

Seekordsele pidulikule avamisüritusele on oodatud Tema Ekstsellents USA suursaadik hr Jeffery D. Levine. Regionaalhaiglat seovad USA suursaatkonnaga pikaaegsed kontaktid – saatkonna abiga on haiglavõrgu reformi algusaastatel renoveeritud Regionaalhaigla hooneid ning saatkond on aidanud arendada haiglas osutatava ravi kvaliteeti. Seekordsel üritusel saavad haigla ja saatkond olla tunnistajateks USAs välja töötatud uuenduslike tehnoloogiliste lahenduste rakendumisele patsientide teenistusse Eestis.