Kapselendoskoopia uuringud nüüdsest Hiiul

09.04.2008 Seedetrakti peensoole patoloogiate puhul näidustatud uuringut endoskoopilise kapsli abil (Haigekassa hinnakirja kood 7566) tehakse nüüd Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hiiu korpuses.

Kapselendoskoopia uuringule saab patsiente suunata registreerides gastroenteroloogi dr Aivi Kolditsa vastuvõtule neljapäeviti kella 14-16 või leppides kokku telefonil 617 2427.  Uuringuid teostatakse Hiiu 44 1. korrusel endoskoopia osakonnas teisipäeviti, kolmapäeviti ja neljapäeviti
.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla on esimene haigla Eestis, kus 2007. aasta jaanuarist on alaliselt võimalik teostada seedetrakti haiguste diagnostikat endoskoopilise kapsli abil.

Endoskoopilise kapsli puhul on tegemist autonoomse energiaallikaga (patarei) varustatud ca 2 x 1 cm suuruse ovaalse kapsliga, milles paiknevad digikaamera, valgusallikas ja raadiosaatja. Aktiveeritud kapsel hakkab seedetrakti limaskesta pildistama kiirusega 2 kaadrit sekundis. Saadud pildifailid kantakse elektromagnetlainetena patsiendi kõhunahale kleebitud elektroodide kaudu salvestajasse, mis asub patsiendil nn. trakside külge kinnitatud paunas. Uuringu lõppedes laetakse videoklipp edasiseks töötluseks ja analüüsiks arvutisse. Kapsel ise on ühekordse kasutusega ning väljub organismist loomulikul teel.

Kapselendoskoopia näidustused
• ebaselge lokalisatsiooniga gastrointestinaalne verejooks, sh rauavaegus, aneemia
• kahtlus peensoole Crohni tõvele
• kahtlus peensoole tuumoritele
• polüpoosisündroomiga patsientide jälgimine

Kapselendoskoopia vastunäidustused
• teada olev või kahtlustatav seedetrakti sulgus või fistel
• südame tehisrütmur või muu elektrooniline implantaat
• neelamishäired.

Kapselendoskoopia ei asenda küll tavapäraseid endoskoopiaid, ent annab võimaluse uurida peensoole osa, mis teiste endoskoopiliste uuringute korral jääb visualiseerimata. Lisaks on kapselendoskoopia haigele hästi talutav ja mugav meetod - ohutu, valutu ning vähe kõrvaltoimeid põhjustav.
Enne kapselendoskoopiat peab patsient olema 8-12 tundi söömata, kapsel neelatakse alla mõne lonksu veega. Tüsistuseks võib olla kapsli peetumine peensoole stenoosi piirkonnas, enamasti on kapselendoskoobi peetumine vaevusteta.

Oluline arstile on ka asjaolu, et vajadusel on võimalik jälgida kapselendoskoobi liikumist läbi seedekulgla ka reaalajas.
Seedekulgla kapselendoskoopial uuritava osa läbimiseks kulub kapslil 8 tundi, selle ajaga salvestatakse 57 600 ülesvõtet. Liikumine soolestikus toimub peristaltika abil.
Uuringuandmete interpreteerimine sõltub eelkõige kogemusest ja võtab aega 45 minutiti kuni 2 tundi. Uuringu ajal viibib patsient haiglas, kuid uuringut on võimalik teostada ka ambulatoorselt.