Regionaalhaiglas tehtavate vereülekannete ohutus suureneb veelgi

16.08.2006 Põhja-Eesti Regionaalhaigla vereteenistus korraldab homme, 17.augustil, avatud uste päeva, kus tutvustatakse uut töösse rakendatud immuunohematoloogilist analüsaatorit, mis on esimene omataoline Baltimaades. Investeeringu suurus oli ligi 1,2 miljonit krooni. Uue analüsaatori rakendamisega loodi Eestis esmakordselt kogu haiglale senisest täpsem kvaliteetsete verekomponentide ülekande tingimused.


Regionaalhaigla vereteenistus tutvustab homsel avatud uste päeval uut immuunohematoloogilist analüsaatorit ID GelStation Classic, mille abil on võimalik teha kõiki vereülekandega seotud analüüse, sh patsiendi veregrupi ja reesusfaktori määramist ning antikehade olemasolu tuvastamist. Analüsaatori abil tehakse doonorivere individuaalset sobitamist patsiendi verega. Regionaalhaiglas tehakse ligi 50 individuaalset veresobitamist päevas.


Vereteenistuse spetsialist Anna Tamme sõnul on verekomponentide ülekanded alati seotud teatud riskiga, millest suure osa moodustab inimliku vea võimalus. „Analüüside automatiseerimine välistab inimliku eksimise ning seega suurendab vereülekannete turvalisust. See tähendab kindlat tuge opereerivale arstile ohutu vereülekande tegemisel ning suuremat turvatunnet patsiendile,” selgitas Anna Tamm.


Automaatanalüsaatori tööd iseloomustab teostatavate uuringute suur tundlikkus ja spetsiifilisus, tulemuste selge ja ühene tõlgendatavus. Analüsaatori töö usaldusväärsuse tagab sisseehitatud enesekontrolli programm, mille abil enne töö alustamist kontrollib aparaat kõikide elektrooniliste elementide korrasolekut. Vigade vältimiseks on kasutuses ka automaatselt toimiv sisemine kvaliteedikontroll standardproovidega. Kogu süsteem on arvuti poolt juhitav ning analüüside tulemused edastatakse otse vereteenistuse infosüsteemi.


Täisautomaatanalüsaatori juurutamine Regionaalhaiglas võimaldab vereteenistuse spetsialistidel pühendada rohkem aega keerukate vereülekandejuhtumitega tegelemiseks. Automaatanalüsaator on asendamatu abivahend ka arstiabisüsteemi kriisivalmiduse parandamisel massiõnnetuste ja looduskatastroofide korral, kui on vajalik suure hulga vereülekannete kiire tegemine.


Paralleelselt immuunohematoloogilise analüsaatori hankimisega toimus Regionaalhaigla vereteenistuse ruumide renoveerimine ja laiendamine. Vereteenistuse käsutusse on antud kõigile nõutud tingimustele vastavad ruumid, mis tagab optimaalse säilimise ka säilitustingimuste osas eriti tundlikele verekomponentidele.


Regionaalhaigla laboratooriumi vereteenistus on Eesti suurim raviasutust teenindav üksus. Näiteks 2006.a. esimesel poolaastal kanti Regionaalhaigla patsientidele üle ligikaudu pool Põhja-Eesti Verekeskuses toodetud erütrotsüütide suspensioonist ja värskelt külmutatud plasmast ning üle 70% trombotsüütidest.