Neeruarstid kutsuvad inimesi pöörama rohkem tähelepanu neerude tervisele
29.02.2012Seoses ülemaailmse neerupäevaga 8. märtsil annavad Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Lääne-Tallinna Keskhaigla kogenud neeruarstid 6.-8. märtsini neeruvaevustega patsientidele telefonikonsultatsioone. Erinevad uuringud näitavad, et üks inimene kümnest kannatab mingi neeruhaiguse või -kahjustuse all. Neerukahjustus kulgeb sageli varjatult, mistõttu jääb neeruhaiguse avastamine ja ravi pahatihti hiljaks.
Neeruarstide telefonikonsultatsioonid toimuvad 6.-8. märtsini kella 11-14:
Põhja-Eesti Regionaalhaigla tel 617 1215
Tartu Ülikooli Kliinikum tel 731 8272, 731 8276
Lääne-Tallinna Keskhaigla tel 651 1455
Arstid soovivad juhtida tähelepanu sellele, et neeruhaigused puudutavad tunduvalt rohkem inimesi, kui osatakse arvata. Telefoni teel oodatakse ühendust võtma eelkõige neid, kel ilmnevad esimesed neeruhaiguse kahtlused või kaebused nagu näiteks kõrgenenud vererõhk, tursed, nõrkus, jõuetus, uriini värvuse muutus vms. Samuti oodatakse konsulteerima inimesi, kel on juba diagnoositud neeruhaigus ning kes vajavad infot edasise tervisekäitumise kohta.
Eestis on neli neeruhaiguste ravi kompetentsikeskust – Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tallinna Lastehaigla ning Tartu Ülikooli Kliinikum. Regionaalhaigla nefroloogiakeskuse juhataja dr Merike Luman räägib, et nefroloogiakeskuses ravitakse nii plaanilisi kui ka erakorralisi haigeid: „Ravime haigeid, kellel on probleeme neerudega kui ka haigeid, kellel on muude haiguste tagajärjel tekkinud neerukahjustus. Samuti teostame neeruasendusravi - hemodialüüsi, peritoneaaldialüüsi ja siirdatud neeruga patsientide ravi.“ Dr Luman juhib tähelepanu interdistsiplinaarsele haigekäsitluse võimalustele suures haiglas: „Diagnoosi täpsustamisel ja ka hilisemal patsientide jälgimisel on väga oluline kõrgtasemel diagnostilise aparatuuri ja labori olemasolu. Me saame teha kõik uuringud ja analüüsid samas majas ja saame ka kiiresti vastused. Oluline on teiste erialade olemasolu patsientide konsulteerimiseks, vajadusel komplekseks raviks. Kõik erinevad erialad on esindatud ning diagnoosile ja ravile saab läheneda komplekselt.“
Neerud filtreerivad iga päev 200 liitrit verd ning eemaldavad organismist ainevahetuse jääkained ja ülearuse vedeliku. Neerud aitavad kontrollida ka vererõhku, toota punaseid vereliblesid ja reguleerivad luu ainevahetust. Neeruhaiguse riskitegurid on diabeet, kõrge vererõhk, ülekaalulisus, vanus üle 50 aasta, suitsetamine ning varasem südame- ja neeruhaigus või diabeet perekonnas. Arstid juhivad tähelepanu, et väga oluline on ohustatud inimestel kroonilise neeruhaiguse võimalikult varajane avastamine lihtsa uriinianalüüsi abil.
Regionaalhaigla nefroloogiapolikliinikus võtame haigeid vastu kõigil tööpäevadel. Nefroloogi (neeruarsti) vastuvõtule tulles tuleb võtta perearstilt saatekiri ning võimaluse korral teha perearsti juures eelnevalt esmased uuringud nt lihtne uriinianalüüs. Seoses vastuvõtuaegade pikendamisega ning meeskonna täienemisega kogenud tohtriga on järjekorrad lühenenud ning nefroloogi vastuvõtule on Regionaalhaiglas võimalik saada juba samal nädalal.
Rahvusvaheline Nefroloogide Selts ja Rahvusvaheline Neerufondide Föderatsioon on kuulutanud märtsi teise neljapäeva, sel aastal siis 8. märtsi, ülemaailmseks neerupäevaks, mida tänavu tähistatakse juba seitsmendat korda ka Eestis. Ülemaailmse neerupäeva eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust neerudest, nende ülesannetest, võimalikest ohtudest ja kroonilistest neeruhaigustest ning ergutada nii inimesi ise kui ka perearste kontrollima oma patsientide neerusid ja vajadusel suunama nefroloogi vastuvõtule.