Kukkumiste ennetamine
Vanemaks saades on oluline tähelepanu pöörata teiste terviseteemade kõrval ka võimalike kukkumiste ennetamisele. Füüsilised muutused, tervislikud seisundid ja mõnikord nende seisundite raviks kasutatavad ravimid suurendavad vanuse kasvades kukkumise ohtu. Kukkumised on 65+ vanuses inimeste vigastuste peamine põhjus. Kukkumised on ohuks ka haiglas, kus võõras keskkond ja haigusseisund omakorda suurendavad kukkumisriski. Teadlikult tegutsedes on võimalik kukkumisi ennetada või õppida kukkumise järgselt end aitama.
Oleme Regionaalhaigla kukkumise ennetamise töörühmaga koostanud ühe minuti õppimise juhendid, mis:
- õpetab valima ohutuid sisejalanõusid, et haiglas olles turvaliselt liikuda saaksid, vaadake Millised on ohutud sisejalanõud?
- õpetab võimalikke haiglasiseseid kukkumisriske märkama ja ennetama, vaadake Kukkumiste ennetamine haiglas.
- võimaldab saada teada, kas Teil on kukkumisriski, vaadake Kas mul on kukkumisrisk?
- õpetab kodus end kukkumise järgselt ise aitama, vaadake Kuidas kodus kukkudes tõusta püsti põlvede abil ja Kuidas kodus kukkudes tõusta püsti käte abil.
Rohkem infot saab lugeda ka Regionaalhaigla traumakeskuse lehelt.
Tubaka- või nikotiintoodetest loobumine
Tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamise tagajärjel sureb igal aastal kogu maailmas üle 8 miljoni inimese. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarbimine seotud vähemalt 25 haiguse tekkega ning seda peetakse üheks suurimaks ennetatavaks surma põhjustajaks maailmas.
Tubaka- või nikotiinitoodete tarbimine ei mõjuta ainult suitsetaja tervist, vaid ohustab ka ümbritsevaid inimesi, kes hingavad sisse passiivset suitsu. Iga samm tubakast loobumise suunas parandab tervist ja elukvaliteeti – juba mõne kuu pärast väheneb südamehaiguste risk ning hingamine muutub kergemaks.
Soovitus loobumiseks
Kui mõtled tubakast loobumisele, siis tea, et sa ei pea seda teekonda üksi läbima. Professionaalne nõustamine ja tugi võivad oluliselt suurendada loobumise edukust. Pakume tasuta nõustamist ja tuge, et aidata sul vabaneda tubaka ja nikotiini mõjust ning elada tervemat elu.
Registreeri end nõustamisele ja astu esimene samm tervislikuma tuleviku poole.
Kindlasti tutvu ühe-minuti õppimistega
- Kuidas looduda tubaka- või nikotiinitoodetest?
- 7 soovitust võõrutusnähtudega hakkama saamiseks ning vaata nõustamisteenust tutvustavat videot.
Rohkem infot:
- Tubaka ja nikotiinitoodete loobumise infovoldik
- Regionaalhaigla vähikeskuse veebileht
- http://www.suitsukeha.fi/
- www.tubakainfo.ee
- Regionaalhaigla tervisepooltund veipimisest ja e-sigarettidest
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on seisund, mille puhul kopsude hingamisteed muutuvad põletikuliseks, ahenevad (krooniline bronhiit) ja gaasivahetuses osalevad õhukotid kahjustuvad (emfüseem). Tegemist on kroonilise ja ajas süveneva haigusseisundiga.
Kui Teil on diagnoositud KOK, saate oma haigusega paremini toime tulla sellest rohkem teades. Lisaks KOK-i ravimitele (inhalaatorravi), aitavad mitmed eneseabivõtted ennetada KOK ägenemisi, kontrollida KOK-i sümptomeid ja edukalt hoida haigust kontrolli all.
Oleme Regionaalhaigla KOK töörühmaga koostanud ühe minuti õppimised:
Mida pean teadma KOK diagnoosist selgitab Sulle KOK diagnoosi olulisemaid aspekte.
Hingamisharjutused KOK-i korral õpetab lihtsaid hingamisharjutusi, et soodustada röga väljutamist ja ennetada KOK-i ägenemist.
Röga väljutamine PEP teraapiat kasutades tutvustab sulle meetodit, mis aitab kopsudest röga kergemini väljutada.
Oleme Regionaalhaigla KOK töörühmaga loonud videod:
1. Mis on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK)?
3. Inhalaatori õpetused mudelite järgi
5. Vahemahutiga aerosooli manustamine
Patsiendiohutus
Patsiendiohutus on tervishoiu valdkonna oluline osa, mis keskendub tervishoiuteenuse osutamisega kaasneva tervisekahju ennetamisele ja vähendamisele. Iga patsiendi ja tema lähedase kaasatus on oluline tagamaks ohutus ja kvaliteetne ravi tema raviteekonnal. Siin on mõned sammud, kuidas saate oma ohutusse panustada. Patsiendi roll haiguste diagnoosimisel.