Õenduskonverents keskendub õenduskvaliteedile ja standarditud õenduskeelele
06.11.2023Sel nädalal toimub traditsiooniline Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla poolt korraldatud 5-tärni õenduse konverents 2023.
Konverents toimub Swissotel Tallinnas. Konverentsi kavaga saab tutvuda siin.
Regionaalhaigla juhatuse liikme õendusdirektor Katre Zireli sõnul on tegu juba traditsiooniks saanud koostöökonverentsiga ja käesoleval aastal toimub konverents juba neljandat korda. „Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli koostöös on suurepärast kollegiaalsust ja sünergiat, teineteist täiendavaid mõtteid ja lähenemisviise, seega oleme teinud kõik selleks, et kahe konverentsipäeva jooksul saaksid osalejad mõtteid, ideid ja inspiratsiooni tegutseda õendusvaldkonna arengutega.“
"Selline rahvusvaheline konverents on kogu Eesti õendusvaldkonna arenguks oluline võimalus ühiselt arutada meie töö olulisi teemasid koos maailma tunnustatud ekspertidega," ütles Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli juhataja Kristi Puusepp ja lisas: "Ka seekord käsitletakse kvaliteedijuhtimist õendustöös, standarditud õenduskeele rakendamist, õendusdiagnooside ja õendussekkumiste õpetamist ja kasutamist igapäevatöös."
Puusepa sõnul seab standarditud õenduskeel õendusabis esikohale patsiendi ja tema lähedased. „Oleme Eesti õenduse arendamisel liikumas paljudes teistes riikides juba kasutusel olevate õendusklassifikatsioonide rakendamise poole. Konverentsi esimene päev annab õenduse õppejõududele ja õdedele suurepärase võimaluse kuulata erinevate riikide kogemusi ja arutleda selle üle, kuidas Eestis kõige tõhusamalt ühtset õenduskeelt rakendada. Õenduskeel on keel, mille oskus õdede seas on sama oluline kui osata riigikeelt ja saada aru patsiendist ning tema tervisemuredest. Standarditud õenduskeele oskus on nagu võõrkeeleoskus, mis ei tunne riigipiire ning on rahvusvaheliselt õdede seas ühte moodi mõistetav. See aitab tagada ühesuguse kõrgekvaliteedilise õendusabi patsiendile ja tema lähedastele,“ sõnas Puusepp.
Zirel lisas: „Õenduskvaliteedi parendamine ja patsiendiohutuse tagamine on jätkuvalt tervishoiuasutustele väljakutse ning ohutusalaste tegevuste järjepidev edendamine nõuab süsteemi pidevat jälgimist ning muutmist. Õed ise saavad mõjutada kliinilisi protsesse ja tulemusi, andes sisendeid ohutu ja turvalise patsiendi teekonna loomiseks haigla, osakonna ning patsiendi tasandil. Seega lähtusime ka konverentsi teise päeva teemade koostamisel õenduskvaliteedi juhtimisest ja Regionaalhaigla õdede poolt väljatöötatud professionaalse õenduse mudeli komponentidest milleks on: inimkesksus, eestvedamine, innovatsioonid ja tulemused. Saame olla uhked, et konverentsile tervikuna on esinema tulnud valdkonna absoluutsed tipud.“
Claudia Leoni-Scheiber Austriast annab ülevaate standarditud õenduskeele arengutest Euroopas, Itaalia kogemust jagab Luca Bertocchi, Eesti arenguid Kristi Puusepp, Aleksei Gaidajenko, Kristi Rannus, Irma Nool. Sellest, kuidas rakendada õenduskeelt elektroonilisse tervise infosüsteemi räägib NANDA-I eelmine president Carme Espinosa Andorrast. Eriõdede ja õendusdiagnooside teemal teeb ettekande Lynda Carpenito USAst. Õenduskvaliteedi juhtimisest räägivad Maureen Lal USAst, Priit Tohver Regionaalhaiglast ja Marita Ritmala Soomest. Aino Kormilainen Soomest Helsinki Ülikoolihaiglst ja Reelika Kaljurand Regionaalhaiglast keskenduvad patsientide kukkumiste ennetamisele haiglas. Terje Peetso annab ülevaate väärtuspõhisest tervishoiust. Mõlemad konverentsipäevad lõpevad temaatiliste paneeldiskussioonidega standarditud õenduskeele rakendamisest ja õenduskvaliteedi arendamisest.