Psühhiaatriakliiniku konverents

Regionaalhaigla psühhiaatriakonverents keskendub psühhotraumale

24.11.2022

Sel reedel toimuv Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku konverents “Psühhiaatria aastal 2022: Sõda meie sees ja meie ümber” keskendub sõjaga ja psühhotraumaga kaasnevatele vaimse tervise väljakutsetele. Psühhiaatriakliiniku XIV sügiskonverents toimub Tallinnas Hilton Park hotelli konverentsikeskuses ja veebis, osalejaid oodatakse ligi 700.

Regionaalhaigla sügiskonverents toimub sel aastal neljateistkümnendat korda. “Sellest on kujunenud eriala tipptasemel koolitusüritus, mida lisaks psühhiaatria eriala spetsialistidele jagame teiste vaimse tervise valdkonna töötajate ning ka siduserialade, eelkõige perearstide ja pereõdedega,” ütles Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku juhataja dr Kaire Aadamsoo. “Esinejatena oleme lisaks meie oma tunnustatud spetsialistidele kaasanud tunnustatud tegijad mujalt maailmast, sel aastal on neid koguni kaks. Konverentsile on tänaseks ligi 700 registreerunud osalejat, huvi on suur ja loodame pakkuda jätkuvalt kõrget taset erialases koolituses,” lisas dr Aadamsoo.

Konverentsi moderaatori, Regionaalhaigla kliinilise psühholoogi Marko Neeme sõnul on ajakohane teema toonud suure osalushuvi. “COVID-19 pandeemia ja sõja tõttu Ukrainas puudutab antud teemadering paljusid inimesi,” ütles Neeme. Regionaalhaigla psühhiaater dr Merit Kudeviita rõhutab: “Haav ei ole alati silmale nähtav, selleks on vaja empaatilist meelt. Seda mõtet on jaganud ka kirjanik ja poeet Antoine de Saint-Exupéry oma teoses “Väike prints”, kus rebane ütleb, et ainult südamega näed hästi. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu.”

Konverentsil teevad ettekandeid nii meedikud kui eksperdid muudelt elualadelt. Sõjaga kaasnevate hingehaavade teemal teeb ettekande dr Jakov Shlik, PhD, Ottawa Ülikoolist Kanadast, diagnostikast räägib dr Liina Haring Tartu Ülikoolist ja TÜ Kliinikumi püshhiaatriakliinikust. Psühhoanalüütik dr Christoph E. Walker Saksamaalt annab psühhoanalüütiku vaate traumaatilise kogemuse sise- ja väliskaemusest.

Riigi rolli vaimse tervise edendamisel käsitleb Anniki Lai sotsiaalministeeriumist, ajaloolise trauma aspekti toob esile Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse professor Eneken Laanes, PhD, ja oma vaate valu teemale annab esseist, filmistsenarist ja režissöör Ilmar Raag.

Psühhoosi ja dissotsiatiivse häire teemal arutlevad psühhiaatrid dr Erika Saluveer ja dr Ülle Võhma, PhD, Regionaalhaiglast ja dr Katrin Gross-Paju, PhD, Lääne-Tallinna Keskhaiglast. Dr Jaanus Harro, Phd, Tartu Ülikoolist teeb ettekande psühhedeelikumidest, kliiniline psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs skeemiteraapiast traumaravis ja laste- ja noorukite psühhiaater dr Irina Sahnjuk Confidost EMDR teraapiameetodist.

Konverents on akrediteeritud Eesti Psühhiaatrite seltsi poolt ja annab 7,5 EPS täienduspunkti.