Arstid võitlevad rasvumise vastu
26.01.2011 Reedel, 28. jaanuaril toimub Põhja-Eesti Regionaalhaiglas Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni, Eesti Perearstide Seltsi ja SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla konverentside sarja "Arstina rasvumise vastu" esimene konverents alapealkirjaga "Liigsete kalorite kirurgiline ravi". Konverentsi avab pr Evelin Ilves.Konverentside sarja „Arstina rasvumise vastu“ esimene konverents keskendub rasvumise kirurgilisele ravile ehk bariaatrilisele kirurgiale (maovähendamise operatsioonid) ning sellega seotud teemadele erinevate erialaspetsialistide kogemustest lähtuvalt. Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni juhatuse esimees ning Regionaalhaigla üldkirurgia keskuse juhataja dr Jüri Teras tutvustab: “Arstina rasvumise vastu on üldteema, millega tahame rõhutada meedikute olulist rolli eestimaalaste tervisekasvatuse ning -käitumise kujundamisel. See on laiem probleemistik, mis hõlmab endas nii inimeste toitumisharjumusi, liikumistavasid kui ka ülekaalulisusest tingitud kaasuvaid haigusi. Antud konverentsil arutame, kuidas mõjutab ülekaalulisus inimese tervist nii perearsti, kopsuarsti kui ka endokrinoloogi pilgu läbi ning räägime bariaatrilisest kirurgiast — mida tuleb arvestada pärast operatsiooni ning operatsiooni mõjust tervisele.“ Dr Terase sõnul on konverentsile registreerunud perearstid, kirurgid, endokrinoloogid, toitumisspetsialistid ning sisearstid. „Üheskoos püüame läbi arutada bariaatrilise kirurgiaga seonduvad standardolukorrad perearsti praksises ning leppida kokku nende parima lahendamise viisis ja kohas,“ lisas dr Teras.
„Rasvumise tagajärjel kaasuvate haigustega puutuvad kokku pea kõik arstid. Probleemide lahendamine nõuab erialaülest koostööd ning see oli ka lähtekohaks konverentsi korraldamisel,“ märgib konverentsi üks korraldajatest Regionaalhaigla bariaatrilise üksuse juhataja dr Ilmar Kaur ning lisab „Eestis on levinud seisukoht, et meil ju ülekaalulisi eriti ei ole ja see on pigem heaolu riikide probleem. Samas, arstide praktika ning statistika näitavad muud.“ Doktor toob näite Tervise Arengu Instituudi täiskasvanute tervisekäitumise uuringust, mille järgi oli 2006. a 15% Eesti täiskasvanutest tugevalt ülekaalulised ehk rasvunud ning 2008. a juba 18%. Võrdluseks, et 2008. aastal oli Soomes ülekaalulisi 15,7%, Norras ja Rootsis 10%, Belgias 13%, Kreekas 18,1 ja Suurbritannias 24,5%. Dr Kaur rõhutab: „Ülekaal ja rasvumine on tänapäeva väheliikuva elustiili ja ebaõige toitumise koosmõjus saavutanud epideemia mõõtmed. Rasvumine on tõusnud suitsetamise kõrval kõige olulisemaks välditavaks enneaegse surma põhjuseks. Vähisurmade põhjusena peetakse rasvumist isegi suitsetamisest ohtlikumaks.“ Doktor juhib tähelepanu mõtlemapanevatele faktidele: „ Pooltel patsientidel, kes haigestuvad 2. tüübi suhkruhaigusesse on põhjuseks liigne kehakaal, rasvumise põhjustab 18% südameinfarktidest ja 36% haigestumisest kõrgvererõhutõppe.“
Regionaalhaigla üldkirurgia keskus on Eesti suurim bariaatrilise kirurgiaga tegelev keskus nii oskusteabe kui ka kirurgilise kogemuse osas. Tänaseks on Eestis opereeritud üle 500 patsiendi. „Kindlasti ei saa ainult kirurgiliselt lahenda rasvumise probleemi ühiskonna tasandil, kuid paljude jaoks on operatsioon ainus võimalus elamisväärne ja aktiivne elu tagasi saada,“ sedastab dr Teras.
Konverents toimub Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuse (J. Sütiste tee 19) suures saalis algusega kell 11.00.
Konverentsi kava
Arstina rasvumise vastu - Liigsete kalorite kirurgiline ravi
reedel, 28. jaanuaril 2011
Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuse (J. Sütiste tee 19) suures saalis
10.15–11.00 Registreerimine ja tervituskohv
11.00–11.15 Konverentsi avasõnad. Pr Evelin Ilves
I SESSIOON
Moderaatorid dr Svea Rosenthal ja dr Jüri Teras
11.15–12.00 Toitumise võtmeküsimused pärast bariaatrilist kirurgiat. Dr Kristel Ehala-Aleksejev, arst-toitumisnõustaja
12.00–12.45 Bariaatriline või metaboolne kirurgia? Dr Ilmar Kaur, üldkirurg
12.45–13.15 Kopsuarsti roll ülekaalulise patsiendi käsitluses. Dr Erve Sõõru, pulmonoloog
13.15–14.00 Lõuna
II SESSIOON
Moderaatorid: dr Eret Jaanson ja dr Ilmar Kaur
14.00–14.30 Kas II tüüpi diabeet on kirurgiliselt ravitav haigus? Dr Anu Ambos,
14.30–15.00 Uus elu, uued väljakutsed. Dr Külvi Peterson, perearst
15.00–15.30 Kehakaalu languse hind – probleemid pärast operatsiooni. Dr Toomas Ümarik, üldkirurg
15.30–15.45 Patsiendi lugu
15.45–16.00 Arutelu ja kokkuvõte