Eestis algas COVID-19 vaktsineerimine
27.12.2020Täna, 27. detsembril algas Eestis COVID-19 vaktsineerimine. Esimesena alustatakse haiglate, kiirabide ja perearstikeskuste tervishoiutöötajate vaktsineerimisega Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus, tulevast nädalast jätkatakse vaktsineerimisega järk-järgult üle kogu Eesti.
Regionaalhaiglas sai esimese vaktsiinidoosi intensiivravi arst dr Hans-Erik Ehrlich. Lisaks said vaktsiini ülemarst prof Peep Talving, Katre Zirel, Aleksei Gaidajenko ja töötajad, kes otseselt Covid-patsientidega kokku puutuvad: COVID ja intensiivravi osakonna, EMO ja kiirabi töötajad.
Prof Talving soovitab tungivalt end kõigil vaktsineerida lasta. "Vaktsiini ja selle võimalike mööduvate kõrvaltoimete suhe on nii palju vaktsiini kasuks, et selles ei tohiks kindlasti kahelda. Tänaseks on vaktsiini saanud juba miljonid inimesed üle maailma – see on äärmiselt oluline tagamaks nii meditsiini kui majanduse toimepidavus ning meie kõigi tulevik," lisas prof Talving.
Siiski vaktsiinist üksi ei piisa – sotsiaalne distantseerumine ja maskikandmise kohustus jäävad praegu endiselt aktuaalseks.
Vaata videot: https://vimeo.com/494972993
COVID-19 vaktsineerimine on vabatahtlik ja 2021. aastal kõigile inimestele tasuta. Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele ning tervishoiuasutuste töötajatele, hooldekodude töötajatele ja elanikele ning üle 70-aastatele ja teatud diagnoosidega inimestele, kellel võib tervise tõttu olla COVID-19 haiguse kulg raskem. Niipea kui Eestisse jõuab piisavas koguses COVID-19 vaktsiine võimaldatakse vaktsineerimist ka teistele sihtrühmadele ja kogu elanikkonnale.
Eesti on praeguseks ühinenud ravimitootjate AstraZeneca, Jannsen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTech, Curevac ja Moderna vaktsiinide eelostulepingutega. AstraZeneca lepinguga soetab Eesti COVID-19 vaktsiini ca 660 000 inimesele, Jannsen Pharmaceutica NV lepinguga ca 300 000 inimesele, Pfizer/BioNTech lepinguga ca 300 000 inimesele, Curevaci lepinguga ca 330 000 inimesele, Moderna lepinguga ca 117 000 inimesele. Lisaks on Euroopa Liidu ühishankes vaktsiinitootja Sanofi, kelle lepinguga on Eestil võimalik liituda hiljem ja Novavax, kellega on Euroopa Komisjonil läbirääkimised veel käimas.
COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.