dr_Kristo_Erikson_.jpg

Kuidas läheb e-intensiivravi projektil?

04.12.2020

E-intensiivi projekt sai Regionaalhaiglas alguse juba 3,5 aastat tagasi, kui võeti vastu otsus hakata intensiivravis paberimajandust oluliselt vähendama. Idee vedajad olid dr Valdo Toome, dr Kristo Erikson ja Piret Sillaots.

E-intensiiv on Eesti meditsiinisüsteemis esimene suuremahuline projekt, mis viib kogu raviprotsessi kirjeldamise paberilt elektrooniliseks. Aastas toodetakse Regionaalhaigla intensiivraviosakondades tohutus koguses paberdokumente, mis üksteise peale asetades moodustavad kaheksa meetri kõrguse virna. E-intensiiv parandab oluliselt andmehõivet, andes seeläbi panuse nii teadusesse kui tõstes ravikvaliteeti – igapäevane intensiivravi protsess muutub oluliselt tõhusamaks, raviotsused kiiremaks.

E-intensiivravi tarkvara on nagu hulk legoklotse koos üsna keerulise tööriistakastiga, kus klotsid peavad õigesse järjekorda seadma just need, kes seda pärast kasutama hakkavad – arstid ja õed. IT loob võimalused, et arstidel ja õdedel oleks võimalik oma tööd teha, ehitades sellele legole aluse, kuhu klotsid laduda ehk liidestab omavahel erinevad tarkvarad. Siiski ei saa IT öelda, kuidas lõppkasutaja peaks süsteemis toimetama ja kuidas talle kõige mugavam on. E-intensiivravi näol on tegemist lahendusega, kus programmi konfigureerijad on tervishoiutöötajad ise – nende soove arvestatakse tarkvara kohandamisel vajadustele vastavaks ja eripärasid arvestavaks.

E-intensiivi õigekeelsuse ja sobivusega meie haiglasüsteemi tegelevad (Indrek: tegelesid) arstid ja õed kliinilise töö kõrvalt, kes on selle tarbeks õppinud programmi peensusteni tundma. Regionaalhaigla kui esimene paberivaba intensiivravi juurutaja, kandis siin arusaadavalt suurimat koormust. Nii tõlgiti inglise keelest eesti keelde tohutu hulk meditsiinilisi termineid, sest uus tarkvara peab hakkama tööle eesti keeles. See töö on nüüd tehtud ka kõigi teiste Eesti haiglate jaoks.

Tänaseks on e-intensiivi tarkvara seadistatud Regionaalhaigla arstide-õdede vajadustele sobivaks ning alanud esimesed tehnilised testid. Kava kohaselt lõpeb projekt 2021. aasta augustis – selleks ajaks on loodud mitte ainult tarkvara kasutamise tehniline võimekus, vaid loodud kõik vajalikud protseduurid ja läbi viidud vajalikud koolitused.

E-intensiivi kasutusele võtmine avab võimaluse võrrelda ravitööd ja -kvaliteeti kindlate mõõdikute põhiselt kõikide Intensiumiga liitunud haiglatega üle Euroopa. Intensium on rahvusvaheline intensiivravi kvaliteedi hindamise konsortsium, millega Eestis on liitunud näiteks Tartu Ülikooli Kliinikum.

E-intensiivravi projekti meeskond on rahvusvaheline. Kui Regionaalhaigla poolt veab seda oma meeskonnaga dr Erikson, kellega koos töötavad IT-teenistuse spetsialistid, siis projekti partnerid on ka Saksamaal (kus toimub GE tarkvara arendamine Euroopa tarbeks), Soomes ja mujal Eestis, kus GE-le kuuluvat tarkvara esindab Regionaalhaigla lepingupartner Hansa Medical. Projekt on hea näide sellest, kuidas haiglate omavaheline koostöö tagab nii administratiivsete kulude kui reaalsete tööjõukulude kokkuhoiu, hilisemast kogemuste vahetamisest rääkimata.

E-intensiivi tarvkvara hange oli esimene, kus üks haigla viis läbi suuremahulise riigihanke ning tegi seda mahus, mis võimaldab selle hankelepingu raames hankida sama lahendust ka kõigil teistel Eesti haiglatel. Esimesena kasutas seda võimalust Tartu Ülikooli Kliinikum, kuid ruumi on veel teistelegi, kel selleks soovi on. Kuigi kõik haiglad on harjunud oma tööd pisut isemoodi tegema, siis Regionaalhaigla arstide poolt tehtud seadistused on olnud abiks ja säästnud sõna otseses mõttes tuhandeid töötunde Tartu Ülikooli Kliinikumis, sest kaks korda sama tööd teha pole mõistlik. Küll aga on Kliinikum lubanud ulatada Regionaalhaiglale oma abikäe tulevikus, kui paberivabad lahendused liiguvad edasi järgmistesse valdkondadesse – olgu selleks siis erakorralise meditsiini osakond või operatsiooniplokk.